Advert
Advert
Açık Bütçelere Devam Demek Ne demektir
Aytekin Ertuğrul

Açık Bütçelere Devam Demek Ne demektir

Bu içerik 639 kez okundu.

Açık Bütçelere Devam Demek Ne demektir

Op. Dr. Aytekin Ertuğrul

draertugrul@hotmail.com

  Hep O Şarkı

Açık bütçeler için bilmem kaçıncı defadır ki, biz yazmıyoruz. Ulu kurucularımız yazıyorlar. Bu yurdun her karış toprağını şehit kanları ile sulayan Büyük Türk milleti ve onun Başkomutanı ve yardımcısının ne dedikleri ve de harici bedhahların ne dedikleri her zaman önemlidirler.

Atatürk diyor ki: Bugünkü savaşmalarımızın gayesi tam bağımsızlıktır. Bağımsızlığın bütünü ise ancak mali bağımsızlıkla mümkündür. Mali bağımsızlığın korunması için ilk şart bütçenin ekonomik bünye ile orantılı ve DENK olmasıdır. Atatürk.

 

İsmet İnönü diyor ki: Enflasyon politikası, iktidarın daha ilk yıllarından itibaren iktisadi bünyeyi süratle takatinden düşürerek 1952 yılının son baharı başlarında, memleketi tam manasıyla iflasa sürüklemiştir. Kelimeyi tartarak kullanıyoruz.(3)

 Bütçe açığı bir milleti, bir rutubetin binayı çökertmesi gibi yok eder. İsmet İnönü İşte konumuz budur Derdimiz budur duyan ve dinleyen yok. Yine 246 milyardan daha fazla açıkla 2022 bütçesi TBMMÖ ne sunulacaktır. Biz de Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Anayasamızın 74. Maddesine dayanarak bir dilekçe yazdık ve   sunduk. Bekliyoruz. Cevap gelirse paylaşacağız. Ve biliyoruz ki aldıran olmayacak. Ve TBMM de bu bütçeyi kabul edecektir. Bir çok Türk temsilcisi!!!!!! Bu açık bütçeleri EVET diyecektir. Yakup Kadri, Karaosmanoğlu’nun en büyük eserlerinden birisi YABAN diğeri de HEP O ŞARKI” dır. Hep o şarkı söylenecektir.

Adalete Nasıl Ulaşılır.

Yeni YARGITAY binasının ve yeni Adlı yılın başlangıcında yapılan dualı Arapça okumalı açılış törenini hepimiz biliyoruz. Açık bütçeler yapılan TBMM de kabul edilen ve hükumetlerince açık bütçeler yürürlüğe konulan bir memlekette Adalet olmaz. Çünkü açık bütçelerle paranın hukuku bozulur. İnsanların ceplerinden paraları sofralarından yiyecek ve içecekleri alınır. İşte burada Adalet yoktur. Ya ne vardır. Mülkiyete saldırma vardır. Para da menkul bir mülktür. Alınamaz. Açık bütçe demek insanların ceplerinden paralarını sofrasından yiyecek içecek almak demek olduğunu bilmeyen bir Türk vatandaşı olmaz. Çünkü Türk milleti bu acı uygulamayı 14 Mayıs 1950 den sonra her gün her saat her dakika ve her saniye yaşamaktadır.  Açık bütçeler dönemine SON vererek DENK bütçe yapmadan Türkiye'de gerçek adalete ulaşılamaz.  Çeyrek altının 18 TL den 488 TL ye yani çeyrek altının 27 misline çıkarıldığı bir Türkiye'de  yaşıyoruz. Adalet bu insafsız yükseliş ortamında yok edilmiştir. Durum vahim ama umutsuz değildir. (  Churchill)  denilen günlerdeyiz. Adalete hukuk bilimine her sahada dört elle sarılmakla ulaşılır. Beşikten mezara bilim okumakla ve Bilim Çin’de ise oraya gidip almakla ulaşılır. DENK bütçe yolundan gidilerek ancak adalet yoluna çıkılmış olur. Dua ile Adalete ulaşılmaz. Hiç bir Dua kaybettiğimiz adaleti geri getirmez.

 

Açık bütçeler için Son Sözlerimiz 

Olayların açık bütçelerle doğrudan ve dolaylı olarak mutlaka ilgisi vardır. Açık bütçeler milletimizi tam manasıyla iflasa sürükler ve Rutubetin bir binayı çökertmesi gibi çökertir. Bu benim iddiam değildir. Ulu kurucularımızın bize verdiği direktiflerde yer alan vasiyetleridir. Parasının değerini, koruyamayan yönetimler ülkelerini de koruyamazlar. Sınırlarını dahi koruyamazlar. Tıpkı bu gün gördüklerimiz gibi. Açık bütçeleri yapıldığı uygulandığı ve o ülke insanının tam manasıyla iflasa sürüklendiği ülkelerde açık bütçelerin etkilemediği hiç bir olay veya olumsuzluk bulunamaz yoktur. Aile kavgaları, İç ve dış göçler, aşk cinayetleri vs. Hepsi ama hepsi açık bütçelerin yaratığı ortamlarda doğar ve  gelişir.

Bu haftanın sözü: Açık bütçelerle ulusal egemenliğe gidilemez. Ancak kaybedilir. Tıpkı 14 Mayıs 1950 den sonra olduğu gibi


 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronavirüsün semptomları değişti
Koronavirüsün semptomları değişti
Yeni Vergi Kanunu haftaya Meclis'te!
Yeni Vergi Kanunu haftaya Meclis'te!