Advert
Advert
Advert
2026 Yılı bütçemiz
Aytekin Ertuğrul

2026 Yılı bütçemiz

Bu içerik 1518 kez okundu.

2016 Mali Yılı Bütçemiz ve Geleceğimiz -1

Op. Dr. Aytekin Ertuğrul

draertugrul@hotmail.com

2016 mali yılı bütçe kanunu İnternetten indirdim inceledim. Özeti şudur:

 MADDE 1- (1) Bu Kanuna bağlı (A) işaretli cetvellerde gösterildiği üzere, 596. Milyar Ödenek verilmiştir. 

MADDE 2- (1) Gelirler: Bu Kanuna bağlı (B) işaretli cetvellerde gösterildiği üzere, 577 milyar tahmin edilmiştir

 MADDE 3 ödenekler toplamı ile tahmini gelirler toplamı arasındaki 19 milyar fark, net borçlanma ile karşılanır.

Yani 2016 bütçesi de 19 milyar kafadan açıktır.2015 açığı 24 Milyardı. 24 Milyar açıkla yaşadığımız acıları gördünüz ve yaşadınız. 2016 yılı 2015 yılının yaraları üzerinde gelişeceğinden bu yaraların daha derinlerini yaşayacağımız apaçık ortadadır.

 

Atatürk bütçe açıkları için şöyle diyordu. “ Açık bir bütçenin sayısız sakıncalarını iyi bilen TBMM nin DENK bütçe yönünde kesin karar sahibi bulunması devletin mali ve hatta genel politikası için büyük güvencedir.” Atatürk bununla da yetinmemiş ve demiştir ki: ”Mali bağımsızlığın korunması için İLK ŞART bütçenin ekonomik bünye ile orantılı ve denk olmasıdır.”(1)

Bu direktiflerde yazılı olanlar şunlardır:

Açık bütçelerin sayısız sakıncaları vardır

TBMM nin DENK bütçe yönünde kesin karar sahibi bulunması devletin mali ve genel politikası için büyük güvencedir.

Bağımsızlığı korunması için İLK ŞART bütçenin ekonomik bünye ile orantılı ve DENK olmasıdır.

 

İsmet İnönü de 1957 de TBMM kürsünden şöyle haykırmıştır: Enflasyon politikası iktidarın daha ilk yıllarından itibaren iktisadi bünyeyi süratle takatinden ( gücünden) düşürerek 1952 sonbaharı başlarında memleketi tam manasıyla iflasa sürüklemiştir. Kelimeyi tartarak kullanıyoruz.(2)

Hükümet programının muhtelif yerlerinde para kıymetine ehemmiyet verileceğini söylüyor. Bu hususta gösterilmiş bulunan ihmalin nasıl tamir edileceği gösterilmiyor. (2)

Bu direktiflerde yazılı olanlar şunlardır: Enflasyon politikası ekonomik bünyeyi süratle gücünden düşürmüş ve memleket tam manasıyla iflasa sürüklemiştir.

Hükümetimiz para değerinin düşürülmesinin kötü bir şey olduğunu söylüyor ama bu ihmalin nasıl düzeltileceğini söylemiyor. 

 

1950 yılından bu yanCumhuriyetimizin tüm devlet bütçeleri açıktır. Ulaştığımız sonuç işte yaşadıklarımız ve gördüklerimizdir. İnsanların büyük çoğunluğu hatalarını tekrarlamayan canlılardandırlar. Ama Türkiye’de siyasilerimizin çoğunluğu hatalarını tekrarlayanlar arasından seçiliyorlar. Bu nedenle birbirinden açık olarak yapılan bütçelerle ulusal varlığımızın temeli bağımsızlığımız tehlikeye girmiş memleketimiz tam manasıyla iflasa sürüklenmiştir. 2016 bütçesi de 19 milyar açıkla çıkacaktır. “ İşte Durmak yok yola devam” budur. Bütçe konusu en acı konularımızın başında gelmektedir. Bu nedenle biz de durmak yok yazmaya devam diyoruz. Dost acı söyler.

 

(1)   Atatürkçülük. 1. Kitap Genelkurmay Başkanlığı Yayınları 1982

(2)   İsmet İnönü’nün TBMM deki konuşmaları TBMM yayınları 2. Cilt S243 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Belediye Başkanı biberiye hasatı yaptı...
Belediye Başkanı biberiye hasatı yaptı...
Devrilen traktörün altında hayatını kaybetti
Devrilen traktörün altında hayatını kaybetti