DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Sedat Balta
Sedat Balta
Giriş Tarihi : 21-02-2022 11:49

Katledilen gazeteci Güngör Arslan'ın son yazısı

Komşu Kocaeli basınının önemli kalemlerinden Güngör Arslan. hain bir tetikçinin saldırısı sonucu katledildi. Bu gazetecilere yönelik ne ilk ne de son saldırı olacak. Umarım tetikçinin arkasındaki gerçek katiller ortaya çıkarılırlar. Basın özgürlüğü mücadelesi her türlü karanlık güce karşı sürecek. Öldürülen meslektaşım Güngör Arslan'a Allah'tan rahmet, ailesine ve basın camiasına başsağlığı dilerim. 

Güngör Arslan'n son köşe yazısını sizlerle paylaşıyorum:

ZERAY'IN İDDİALARI ÇOK CİDDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın belki de siyasi geleceğini tehlikeye atan, kamuoyunda bütün güvenirliğini yerle bir eden işe imza atarak Kent Konut’un Kartepe’de yapacağı 502 konutluk Sağlık Kent işini gitti yakın dostu Haldız İnşaat’a verdi.

Bunu neden yaptı, bu kadar aleni ve kendisini sıkıntıya sokacak işe neden imza attı açıkçası çözemedim.

Siyaset olarak hedefleri olan birisinin bu hatayı yapması ancak ayağına değil kafasına kurşun sıktı olarak yorumlanabilir.

Neden mi?

Haldız’ın karşısında ihaleye giren firma ilimizde devlet ihalelerine giren ve bu ihalelerle birbirlerine antini-kuntini işler yapan firmalardan birisi değildi.

Ben bu kentte gazetecilik mesleğimde onlarca hatta yüzlerce danışıklı döğüş ihaleler gördüm.

Tıpkı sözde birbirlerine rakip olan Haldız İnşaat ile Recep Ekşi’nin sahibi olduğu Yavuz Dekorasyon gibi.

Bunlar bu kentte yağlı ballı devlet işi oldu mu aralarındaki bütün düşmanlıkları unuturlar ve beraber ihalelere girerler.

Çünkü Recep Ekşi’nin dini imanı paradır ve devlet ihaleleridir.

Bunlar için dostluk da yoktur, düşmanlık da yoktur.

Para varsa her şeyi unuturlar.

Öyle çirkefleşirler ki inanamazsınız.

İşte bu garip ilişkilerin içinde ilimizde özellikle son beş altı yılda yaptığı projelerle dikkat çeken, ekonominin yerlerde olduğu dönemlerde büyük projelere imza atıp yüzlerce konut yapan Zeki Zeray’ın sahibi olduğu Zeray İnşaat ilk kez bir devlet ihalesine girdi.

Bu ihalede Haldız ile Recep Ekşi’nin birlikte hareket ettiği Sağlık Kent projesiydi ve Zeray işin içine girince bunların bütün hesapları bozuldu.

Haldız’ın içine düştüğü ekonomik krizden kurtarmak için her şeyi göze alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Konut’u işi Haldız İnşaat’a verdi.

Normal şartlarda Kent Konut, Haldız İnşaat’a bırak ihale vermesini kapısından bile sokmaması gerekiyordu.

Ama dedim ya Haldız’ı kurtarmak için Tahir Büyükakın her şeyi göze almış ve gemileri yakmış.

Yakmış yakmasına ama bu olayı içine sindiremeyen ve DİK duran birisi oldu.

Zeray İnşaat bu yapılana sessiz kalmadı ve açık, aleni tepki gösterdi.

Zeray İnşaat’ı sadece bir gazeteci olarak yaptığı projelerle tanıyorum.

Sahibi Zeki Zeray’ı bugüne kadar ne gördüm ne tanıyorum.

Bırakın görmeyi telefonla bile görüşmedim.

Bingöllü olduğunu ve geçmişte lahmacunculuk yaptığını duydum.

Ama adamın büyük hedefleri var ve büyük, kurumsal oynuyor.

İşi bilenlerle çalışıyor ve her adımını akıllı, bilinçli atıyor.

Profesyonellerle çalışıyor, kaliteli insanlarla yol yürüyerek kendi eksikliklerini ustaca bertaraf ediyor.

Bu olayda da deyim yerindeyse delikanlı gibi DİK durup hesap soruyor, can alıcı sorular soruyor.

Sağlık Kent ihalesinde başka bir firma elenseydi çok fazla dikkat çekmezdi.

Ama Zeray gibi bir firma ‘Yanlış yapıldı’ diyerek CİDDİ İDDİALAR ortaya atıyor.

Bu iddialara cevap vermek zorunda Tahir Büyükakın.

Yoksa kamuoyunda hiçbir itibarı kalmaz bilmiş olun.

Ben Zeray İnşaat’ın ihaleden sonra yaptığı yazılı açıklamayı bir kez daha buradan sizlere aktarmak istiyorum.

"08.02. 2022 tarihinde yapılan ve tarafımızca da katılım sağlanan ‘’Kocaeli Kartepe Sağlık Kent Konutları ihalesi’’ sürecinde yaşananlar hakkında değerlendirmelerimizi kamuoyu bilgisine sunarız. 

1- İHALEYE KATILIM SÜRECİMİZE ETKİ EDEN UNSURLAR

- Şirketimizin 2021-2025 stratejik planlaması çerçevesinde “Kamuda en az bir taahhüt işi yapılması” kararının Yönetim Kurulumuz tarafından onaylanmış olması,

 

 Söz konusu Sağlık Kent Konutları projesinin, şu anda aktif olarak devam eden Zeray Effect Kartepe projemize komşu olması ve bu durumun proje uygulama süresi boyunca sağlayacağı avantajlar (mobilizasyonçalışmalarının yapılmış olması, altyapı çalışmalarının beraber yürütülebilir olması, projede yer alacak taşeron, tedarikçi paydaşlar ile devam edilebilir olması vb.) olması,

- Proje uygulama süresi boyunca yaklaşık olarak 2.000 çalışana istihdam sağlanması,

- Etkilerini halen hissettiğimiz ve devam etmekte olan pandeminin emektarları sağlıkçılarımızın çektikleri cefa ve çilelerine gözetilmek suretiyle kurum tarafından sağlıkçılarımız için yapılacak olan işbu proje tarafımızca bir sosyal sorumluluk projesi olarak değerlendirilmiş olup ihaleye katılım sağlanmıştır.

2- TEKLİF HAZIRLIK SÜRECİMİZ

Şirketimizin Bütçe ve Planlama Müdürlüğü, Teknik Müdürlüğü, Mali İşler Müdürlüğü, İdari İşler Müdürlüğü, Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığının tam bir koordinasyonu ile 15 gün oyunca, projenin teknik şartnamesi, idari şartnamesi ve keşfi her detayıyla ayrıntılı şekilde incelenmiş olup gerekli hazırlıklar yapılarak İcra Kurulu kararı ve Yönetim Kurulumuzun onayı ile ihaleye katılım sağlanmıştır.

 

3-İHALE GÜNÜ

- Firmamız yöneticileri, ihale saati olan 11:00’danyarım saat önce yani 10:30’da profesyonel şekilde hazırlanmış ihale dosyası ile salonda hazır bulunmuşlardır. İhale komisyonundan gelen talep üzerine ihale dosyalarını teslim etmişlerdir.

- Kazanan firma ise 3 ayrı teklif dosyası ile kuruma gelmiş olup, son dakikalarda bir dosyayı alelacele bir şekilde ihale komisyonuna teslim etmiştir.

- İhale komisyonu tarafından, ihale dosyaları açılırken dosyaların önceden açılıp açılmadığına yönelik olarak herkesi aydınlatacak şekilde net bir görüntü verilmemiştir. Dosyalar kaldırılarak kamera ve katılımcılara öncesinden kapalı olduğu gösterilmemiştir. Özetle şeffaflık ilkesi gözetilmemiştir.

4-TEKLİFLERİN DEĞERLENDİRME SÜRECİ

- Kazanan firmanın kurumla yapılmış ve devam eden projelerinde, gerek süreye ilişkin taahhütleri gerek diğer bir çok konuda taahhütleri yerine getirilmemiş olmasına rağmen herhangi bir cezai vb. yaptırımda bulunulmamış olup firma ihaleye katılmaya hak kazanmıştır.

- Firmanın sunduğu iş bitirme projeleri değerlendirilirken; zamanında tamamlanmamış, taahhütleri yerine getirilmemiş veya iş bitirmesi mahkeme kararı ile alınmış projeler var ise ilgili firmanın diskalifiye edilmesi gerekirdi. Ancak tüm hususlara rağmen kazanan firma, kuruma karşı taahhütlerini şartname belirtildiği şekilde eksiksiz ve taahhüt koşullarını sağlayacak şekilde yerine getirmiş gibi yorumlanmış ve tercih edilmiştir.

- Zeray İnşaat olarak bugüne kadar, 40’ı aşkın proje, 1.000.000 m² üzerinde inşaat alanı ve toplamda 5.000’in üzerindeki konutu taahhüt ettiğimiz sürelerde tamamlayarak müşterilerimize teslimatlarını gerçekleştirdik. Bugüne kadar başlattığımız tüm projeleri zamanında tamamladık. Hiçbir projemizde arsa sahipleriyle, müşteriler ile veya ilgili paydaşlar ile herhangi bir hukuki sürece girmedik.

Sağlık Kent projesini de bu zamana kadar tamamladığımız 40’ı aşkın projede olduğu gibi söz konusu projeyi zamanında ve ilgili şartnamelere uygun olacak şekilde tamamlayacak kapasiteye ve teknik yeterliliğe sahibiz.

NELER SÖYLENDİ?
@
Sedat Balta

Sedat Balta

DİĞER YAZILARI Uğur Mumcu gerçek bir yurtseverdi İyi ki Varsın Adapazarı Akşam Haberleri Kaynarca’nın internet altyapısı sorununu çözün (!) Türkiye ilk kez "otokrasi" olarak sınıflandırıldı Düşünce ve eleştiri özgürlüğü artık eskisi gibi değil Belediye Başkanına algı operasyonu ADAM KİM MİŞ? Yüce dengeyi sağlayabilecek mi? BU İŞTE BİR İŞ VAR(!) Muhalefet demokrasilere özgüdür(!) Toprağına sahip çık(!) Seçim sonuçları ve Köy Enstitülerini anmak Murat Kefli niye kazanır, niye kaybeder? KAYNARCA'NIN K'SI... İki yüzlü politika Sakarya'nın hastalıklı grubu... Manavlar hep seçen değil seçilen de olmak istiyor Seçime 40 gün kala... Köylüye kazık yolda geliyor Su akar milletvekilleri bakar Pahalılığın suçlusu hain bakkallar Başarısızlığa kılıf: Beka sorunu Reis 11 Başkanı niye çizdi Vatandaş sonunda kafayı yedi(!) Çalışamayan gazeteciler gününe dönmeden Katarlı'ya adrese teslim ihale Adaylar ne zaman açıklanacak? Çocuğunun gittiği okul başına çöker mi? Millet İttifakının Adayı Ali Dünya AKP milletvekillerinde o cesaret var mı? Bize bağlı(!) Biz de 'Sarı Yelekli' olmaz / Olsa olsa 'Sarı Çizmeli' olur(!) AKP'de kutuplaştıran adayların şansı yok(!) Vali soruna duyarsız kalmadı Seçimimiz partizanca mı hakkaniyetle mi olacak? Boş yapma(!) Proje yap... Bölgemize Arap ilgisi Baktılar ama göremediler! Zavallı Kaynarca... Andımızın nesinden rahatsızsınız? Suriyeli gazetecinin söyledikleri Ekmek zammı zam da diğerleri patlıcan mı? Sele mazeret değil çözüm üretin(!) Hırsıza, dolandırıcıya, uyuşturucuya MHP affı Okul pantolonunu bırak eğitime bak! Uyuşturucu satıcılarını kim koruyor? Bu ayıp bize yeter! Büyükşehir'e eski milletvekili aday İmarda af yok demişti ne oldu? AKP'de dengeler değişti Depreme hazır mıyız? Dolar bozduruncularda laf çok icraat yok(!) Zengin daha zengin fakir daha fakir Eğitimde kara tablo Asgari ücretle geçinme sanatı 24 Temmuz Basın Bayramı'nı öneren kişi Kaynarcalı'ydı İsrail'in Arap'a yaptığını Arap Türk'e yapmasın(!) Hani, 'Her Türk asker doğar'dı(!) Wandet; AKP yeni yüzler arıyor(!) Eskiden greve çıkarlardı şimdi vincin tepesine Torpil Türkiye'nin en büyük düşmanı Kaynarca köylülerinin yaratıcı protesto eylemleri(!) Bugün yeni Türkiye'nin ilk günü CHP bu kafayla iktidar olamaz demişti haklı çıktı(!) Muhalefetin kaybetmesinin nedeni bellek sorunu olmasın(!) AKP hangi belediyeleri kaybedebilir Belediyeler için seçim yarışı başladı Çorba önemli tabi... AKP 1 Milletvekilliğini niye kaybetti ? AKP Sakarya milletvekillerine oy atmamak için 11 neden... Vekilin vekilinin vekili(!) Ziraat ve veteriner fakültesiz Sakarya olmaz! Askerlikte zengin yoksul ayrımı olur mu? Tarla toplulaştırma hakkında çiftçinin görüşü alındı mı? Muharrem İnce mitingi ile Tayyip Erdoğan mitingi arasındaki farklar Sözler verilirken değil, tutulurken önemlidir Dondurmalı börekli manili seçim kampanyası Yollarımız coblam coblam oldu sayın Toçoğlu İçtiğimiz suya günlerce lağım akmış(!) Partiler Kaynarca'ya ne vaat ediyor? Kendimi ihbar ediyorum ben de cemaat yurdunda kaldım(!) Sofuoğlu değerlendirmem yanlış anlaşılmış Kaynarcalı Dekanın görevden alınışı ileri demokrasimize yakışmadı O'nun arabası var ama ruhu yok! Cumhur ittifakı 4 Millet ittifakı 3 Türkiye'de iktidar değişiyor Nasrettin Hoca'ya göre küçük kıyamet ! Her nesil için ayrı iletişim stratejisi Çiftçi kurtulursa Türkiye kurtulur Geyve Belediyesi'nin projesi örnek olmalı Halka attıkları büyük kazık Tamam mı devam mı? Odunu aday yapsanız seçtirirsiniz niye bu zahmet CHP'ye Muharrem İnce motivasyonu MHP'yi kurtarırken Saadet'in Meclise girmesinin önünü açtı Yatay mimarici Toçoğlu Hendek'te 4 kat imara ne diyecek? Sakarya Milletvekilleri yan gelip yatmış Bu yazıyı 'düşünmeyenler' okumasın(!) Sözüm patronlara... Mobilyacılar OSB'de eleman alımı başladı Suriyeliler kamburumuz oldu Böl üniversiteyi al sana 2'inci üniversite(!) Öğrencilerin öğretmenlerine not verme dönemi başladı Bahçeli Erdoğan danışıklı dövüşü diyenler haklı çıktı Niye Kaynarca'da kent konseyi kurulmuyor? Personele simit ikramı haber olur mu? Büyükşehir Yasası köylerde hayvancılığı yasaklıyor Türkiye medyası kontrol altında Belediye hizmetlerine kaldıysa 2019'da işiniz zor İş bulmada özel güvenlik kursu üniversitelerden daha etkili CHP'ye gençlik aşısı şart(!) Sakarya'da Lale Devri(!) SATSO'da uzlaşmacı olan kazanır Toprakların yürütülmesine mahkeme izin vermedi; yürütemediler Keyif ehline önerim: Ehli Kebap Toçoğlu 3286 gününü 10 dakikada anlattı AKP 6 Milletvekili çıkaramadı ama 6 icra dairesi oldu Vatandaşı kandıran kandırana Köylüye kazığın ikincisi yolda geliyor İstanbul canavarı Kaynarca'yı yutuyor Geyve, Pamukova, Taraklı ve Kaynarca'nın adı yok Kaynarca'nın başarılı Belediye Başkanı Kaynarca Makineciler OSB iptal(!) Kaynarca'ya da Adapazarı Ovası'na da 3 kat imar haksızlık Kandırıldık kandırıldık koştuk ardından yorulduk Sakarya Erdoğan'ın bulduğu huzuru arıyor Sakarya'nın çağdışı toplu ulaşımı Tarım alanlarında yatay küçülme 8 Mart Hediye Günü Değil Mücadele günü Doktorsuz ilçe hastaneleri AKP İL YÖNETİMİNE BAŞVURU NİYE AZ Belediyeler esnafını vahşi kapitalizme karşı korumalıdır Silah ruhsatlı sabıkalı! Elektrik faturası değil soygunun belgesi Google Amca'ya göre Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker(!) Olmadı Haşim Ağa olmadı(!) Pancar bitirildi satış mağazası yadigar kaldı! Kaynarca'daki OSB'ye Hendekli siyasetçi (!) CHP'lilerin asıl işi Kurultay Bildirgesini anlatmak olmalı Toçoğlu keşke Siyaset yan gelip yatma yeri değildir(!) Defineciler duymasın(!) Manavlar bunu yapamayacak Grup Başkan vekilinin ilinden Kılıçdaroğlu'na oy yok Bu da mı gol değil SATSO(!) Verirler Vali bey verirler S.S. Gazetecilik Hangisi afet; yağmur mu siz mi? Bir ilçenin en önemli şansı kaymakamıdır belki Yol, yolsuzluk, 'yol'suzluk! Necefli maşrapa dönemi Su akar Manav bakar(!) Toçoğlu’nun otomobil fetişizmi Toçoğlu'nun hodri meydanı Ya SAMEK olmasaydı(!) Köyde dana güt daha iyi Hizmetler oy oranına göre... Lüks arabayla seçmene gitmedi Vatandaşta seçim heyecanı yok Ali İNCİ'yi hangi gazeteler sansürledi? AKP'li yöneticiler teröre lanet yürüyüşünde niye yoktu? MHP, CHP ve AKP'den.... CHP otururken 2 milletvekilliğini nasıl alır? 3 kat kuralı delik deşik(!) Devlet saçmalarsa... Belediyeler Vahşi Kapitalizme Karşı Kaynarca - Adapazarı 46 dakika sürer mi?
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3881
 • 2Fenerbahçe3873
 • 3Konyaspor3868
 • 4Başakşehir FK3865
 • 5Alanyaspor3864
 • 6Beşiktaş3859
 • 7Antalyaspor3859
 • 8Fatih Karagümrük3857
 • 9Adana Demirspor3855
 • 10Sivasspor3854
 • 11Kasımpaşa3853
 • 12Hatayspor3853
 • 13Galatasaray3852
 • 14Kayserispor3847
 • 15Gaziantep FK3846
 • 16Giresunspor3845
 • 17Çaykur Rizespor3836
 • 18Altay3834
 • 19Göztepe3828
 • 20Yeni Malatyaspor3820
Advert
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Kaynarcalı Gezgin Mustafa Tezer
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
sakarya haber