Advert
Advert
Advert
  2016 Mali Yılı Bütçemiz ve Geleceğimiz -2
Aytekin Ertuğrul

2016 Mali Yılı Bütçemiz ve Geleceğimiz -2

Bu içerik 1571 kez okundu.

Geçen hafta 2016 mali yılı bütçesinin 19 Milyar YTL açık olduğunu yazarak 2016 nin 2015 yılını aratan bir yıl olacağını yazmıştık. Biraz yorulacağız biraz düşüneceğiz ama bu bizim bütçemiz ve geleceğimizdir. Yazmaya ve okumaya devam etmekten başka bir yolumuz yok. 

Atatürk bütçe açıkları için şöyle diyordu. “ Açık bir bütçenin sayısız sakıncalarını iyi bilen TBMM nin DENK bütçe yönünde kesin karar sahibi bulunması devletin mali ve hatta genel politikası için büyük güvencedir.” Atatürk bununla da yetinmemiş ve demiştir ki: ”Mali bağımsızlığın korunması için İLK ŞART bütçenin ekonomik bünye ile orantılı ve denk olmasıdır.”(1)

Bu direktiflerde yazılı olanlar şunlardır:

Açık bütçelerin sayısız sakıncaları vardır

TBMM nin DENK bütçe yönünde kesin karar sahibi bulunması devletin mali ve genel politikası için büyük güvencedir.

Bağımsızlığı korunması için İLK ŞART bütçenin ekonomik bünye ile orantılı ve DENK olmasıdır.

 Anayasasında Atatürk ilkelerinin yazılı olduğu ve milletvekillerinin 550 sinin de Atatürk ilkelerine bağlı kalacağına yemin edilen TBMM de bu ilkelere bağlı bir siyasi oluşum 14 Mayıs 1950 den bu yana hiç görülmedi. Şimdi AKP döneminin bütçesinin ana hatlarını yazarak konumuza devam edelim.

2004 Mali yılı bütçesinin büyüklüğü 100.Milyar YTL idi. 2016 mali yılı bütçesinin büyüklüğü ise 596 Milyar YTL dir. Her yıl ortalama %5 kalkınsak bile 14 senede %76 kalkınmış oluruz. Bu hesaba göre 2016 malı yılı bütçemizin en fazla 176 Milyar YTL olması gerekir. 596 Milyar YTL lik bütçe büyüklüğü nereden gelmiştir.  Paramız sulandırılmış ulusal paramızın gücü yok edilmiştir.Bu bütçe bu haliyle hayali bir bütçedir.

AKP dönemine özet bakış:

2004 te bir ABD Doları 1.320.000 TL idi. Bu gün ise 2.900.000 TL dir. Artış %150 dir.

Bir çeyrek altın 24 YTL idi. Bu gün ise 192 YTL dir. Artış %800 dür.

Bir gram altın 18 YTL idi. Bu gün 117 YTL dir. Artış %650 dür.

14 yılda bütçe açıklarının toplamı 345 milyar YTL dir. Yani bütçe açıkları yolu ile Türk milletinin cebinden 345 milyar YTL para alınmıştır. Hukuka ve Anayasaya aykırı olan şey de budur.

AKP nin 14 yıllık bütçe uygulamaları bu rakamların dili ile söylersek diyebiliriz ki: “AKP yaptığı bütçe uygulamaları ile Türk milletini fakru zarurete sürüklemiştir”.

1950 yılından bu yanCumhuriyetimizin tüm devlet bütçeleri açıktır. Ulaştığımız sonuç işte yaşadıklarımız ve gördüklerimizdir. İnsanların büyük çoğunluğu hatalarını tekrarlamayan canlılardandır. Ama Türkiye’de siyasilerimizin çoğunluğu hatalarını ısrarla tekrarlayanlar arasından seçiliyorlar. Bu nedenle birbirinden açık olarak yapılan bütçelerle ulusal varlığımızın temeli bağımsızlığımız tehlikeye girmiş memleketimiz tam manasıyla iflasa sürüklenmiştir. 2016 bütçesi de 19 milyar açıkla çıkacaksa ki çıkacaktır. Türk milletine acılardan yokluklardan başka bir getirisi olmayacaktır. Dost acı söyler.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Belediye Başkanı biberiye hasatı yaptı...
Belediye Başkanı biberiye hasatı yaptı...
Devrilen traktörün altında hayatını kaybetti
Devrilen traktörün altında hayatını kaybetti