Advert
Advert
Advert
Siyasetten uzak bir yazı
Aytekin Ertuğrul

Siyasetten uzak bir yazı

Bu içerik 1344 kez okundu.

Ayvalık Edremit Gezilerimizden 

Siyasetten Uzak Bir yazı.    

Op. Dr. Aytekin Ertuğrul

(E ) Dz. Tbp. Alb.

Türk Milleti Zor bir geçitten geçmektedir Neden? 1071 den beri sürüp gelen Haçlı seferleri devam ediyor. Son numaralanmamış Haçlı seferi Çanakkale ve Kurtuluş savaşımızdır. Nereden belli Haçlı seferlerinin devam ettiği. Baş Haçlı paralarından biri 3.000.000 TL ye dayandı da oradan belli. Peki, şimdi biz ne yapıyoruz nerede çare arıyoruz. Ama durun bu gün değişik bir konu yazmak geldi içimden. Ayvalık Altınova Edremit Akçay dolaylarını bir kısa turla dolaştık. Ben bu bölgeye 1973 ten beri gelirim. Hiç bu kadar düşmüş halini görmemiştim. İlk geldiğimiz günlerde Altınova’da tuvalet aradık. Otobüs garajında bulduk. Ama gel gör ki içine giremiyorsun. Pislik her tarafa sıçramış sinekler at oynatıyorlar. Giremedik. Oradan Petrol ofise geldik oradaki lavabo ise arızalı kapalı imiş. Ta 15 km uzaklıktaki Ayvalık devlet hastanesi acil servisi tuvaletine yetiştik.

Florida’dan gelen misafirlerimiz var.  Nereleri önerirsiniz. Kızıl Keçili köyüne, Kaz dağlarına, Sutüven şelalesine ve Hasanboğuldu gölüne gitmemizi önerdiler. Biz de gittik. Giderken köyün birinde durduk. Cami bahçesini çay bahçesi yapmışlar. Çaylarımızı söyledik içiyoruz. Tam o sırada cami hocası başladı vaize. Diyor ki  “ Yüce ALLAH Müslümanlığı son din olarak ve dünyanın en büyük uygarlığını kurmak üzere göndermiştir. Onun için de Kur’an’ın ilk emri       “OKU” dur Müslümanların “ OKU” yacakları şeylerin de bilim olacağını Hadisi Şeriflerimiz söylemektedir.” Şaşırdım kaldım. “Müslümanların ilerlemeleri ancak bilimde ilerlemekle sağlanacaktır” dedi. Bu güne kadar AKP yöneticilerinden Türk milletinin duymak istediği ama hiç bir zaman duymadığı şeylerdi vaizde hocanın konuştukları. O köyün isminiz yazmıyorum Çünkü hocamızı oradan alaşağı ederler.

Sonra Hasan boğuldu göletline ve hemen ondan sonraki Sutüven barajına vardık. Güzel şeyler yapınca güzel şeyler ortaya çıkıyor. Yıllar evvel gittiğimiz zaman tam bir dağ başı olan yerde şimdi büyük bir gazino yapmışlar. Yemek pide olarak yenebiliyor. Çay ve diğer tüm içecekler var. Su ürünlerinden mezun bir genç bize garsonluk yapıyor. Biz de hem geziden hem de öğle yemeklerinden mutlu olarak geri dönüyoruz. Geri dönerken Gömeç’te kayalıklarda Atatürk siluetinde durmamak olmazdı. Durduk. Burada moralimiz bozuldu. Atatürk kayalıklarını ilgisizlikten çok gerilemiş olarak bulduk. Yıllar evvel orada dürbünler vardı. Dürbünle bakıyordunuz. Kartpostallar bastırılmıştı. Kart postallar satın alabiliyordunuz. Şimdi onların yerine yeller esiyor. Yanımızda da ta Florida’dan gelmiş bir misafirimiz vardı. Ona bu kadar anlattık göreceklerimizi ama dağlarda bir adet Atatürk profili hariç ne kartpostal var ne de bakacak dürbün var. Moral bozukluğu ile evimize döndük.

Siyasetten bahsetmedik anma yaşadıklarımız izlenen siyasetin sonuçlarıdır şüphesiz 14 Yıllık AKP iktidarı süresince 14 Mayıs 1950 de başlayan ihaneti Cumhuriyet rotasında oldukça ileri merhaleler kat edilmiştir. Daha önce yazdığımız yazılarımızdan ve AKP nin karnesinden bu merhalelerin rakamsal boyutlarını biliyorsunuz. Yaşadıklarımınız bu kat edilen ileri merhalenin sonuçlarıdır. Siyaset ve Cumhuriyet idaresini bilim yolundan çıkartırsanız varacağınız duraklar maalesef bunlardır. Bilgisi azaltılmış enflasyonla parası cebinden alınarak fakirleştirilmiş toplum yaratırsanız işte geleceğiniz yer burasıdır. 

Yapılacak tek şey vardır. Bilime Anayasamıza ve Atatürk ilkelerine dönerek bütçemizi DENK yapmak artık Türk Milletinin cebinden paralarını sofrasından yiyecek ve içeceklerini almaya kesin olarak son vermektir. Türk milletine bu ki mücadelelerinde başarılar dilenir

 

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek