Advert
Advert
Advert
Anayasamız Değiştirilmeli Midir? NEDEN (1)
Aytekin Ertuğrul

Anayasamız Değiştirilmeli Midir? NEDEN (1)

Bu içerik 1631 kez okundu.

Anayasamız Değiştirilmeli Midir? NEDEN (1)

Op. Dr. Aytekin Ertuğrul

draertugrul@hotmail.com

Evet, Anayasamızın bazı maddeleri değiştirilmelidir. Eksik olan apaçık olmayan bazı TBMM üyelerinin dahi anlayamadıkları örtülü maddeler apaçık yazılmalıdır. Ama bu gün değiştirileceği ön görülen maddeler bunlar değildir. Ya nedir yapılmak istenen BAŞKANLIK sistemi getirmektir. Başkanlık Sistemi neden olmaz. Birkaç söz etmek gerekmektedir.

1-Bir defa başkanlık sistemi bizim tarihimize geleneğimize aykırıdır.

2- İkincisi bir insan nihayet bir kapasiteye sahiptir. O kapasite Dünyada azami 8 yıl olarak benimsenmiştir. 

ABD de başkanlık en fazla 8 yıldır asla 8+1 yıl dahi olamaz. Neden bu böyledir. Çünkü insan  beyni bu kadar ağır sorumluluklara daha fazla dayanamaz da ondan. Başkan yapılmak istenen kişi 14 senedir bu ağır yükü taşımaktadır ve alınan sonuçlar gelinen noktalar hiç iç açıcı değildir.  Başkan olarak tasarlanan kişinin epilepsi ve barsak tümörü hastası oluğu bu kadar ağır yükü tıbben taşıyamayacağı da değerlendirilmelidir. İşte hepinizin çok iyi bildiği AKP karnesinin notları:

  2004 te bir    ABD Doları 1.320.000 TL  iken 3.255.000 TL ye çıkmıştır. Artış%150 dir

   2004 te    Bir gram altın. 18.000.000 TL den 129.000.000 TL ye çıkmıştır. Artış %700 dür

  2004 te    Bir çeyrek altın. 24.000.000 TL den 212.000.000 TL ye çıkmıştır. Artış %900 dür

 

 

   2004 te  Asgari ücretle 10 çeyrek altın alınırken  bu gün ancak 6 adet çeyrek altın alınabiliyor. Düşüş %40 tır. 

 2004 ten bu yana Emekliler ve Asgari ücretliler dâhil bütün ücretlerin  altın temel alınırsa % 40- 55  alım güçleri düşmüştür       

Şimdi bu dönemin son siyası sorumlusunu Başkan yapacağız. NEDEN Türkiye Cumhuriyetinin sonu  mu gelsin isteniyor. AKP nin asla ve asla devlet anlayışı yok. Devlette iki şey gerilemez. 

Birincisi Milli paranın alım gücü. 

İkincisi Milli insanımızın eğitim seviyesi. 

Bu iki ölçü gerilerse devlet biter. AKP döneminde her ikisi de gerilemiştir.

Daha şimdiden bu değişikliğe karşı milletimiz ve de temsilcileri karşı durmaktadır.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bu durumu çok güzel özetlemiştir. Bir kişi istiyor diye anayasa değişmez. Devletin sistemi değişmez. Demiştir.

Başkanlık sistemi Anayasamızın değiştirilmesi dahi önerilemeyen ilk 3 maddesinin değiştirilmesini gerektirdiğinden hukuken bunu yapmak da asla mümkün değildir.

Peki, Anayasamızın değiştirilecek tarafı nedir? Anayasamızın 166 maddesi üvey maddedir. Kimse okumuyor okuyanlar da okudukları maddeyi anlamıyor.

Anayasa Madde 166: Ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmayı planlamak….bu amaçla gerekli teşkilatı kurmak devletin görevidir.

Planda, mili tasarrufu ve üretimi arttırıcı fiyatlarda istikrar ve dış ödenmelerde dengeyi sağlayıcı……tedbirler ön görülür. Kalkınma girişimleri bu plana göre gerçekleştirilir.

İşte Anayasamızın TBMM üyelerinin okumadıkları okuduklarının da anlamadıkları ve hiç uygulamadıkları madde budur. Şimdi bu maddeyi herkesin anlayacağı şekilde değiştirelim.


Önerilen Anayasa Madde 166: Ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmayı çağdaş uygarlık düzeyine çıkarmak amacıyla planlamak….bu amaçla gerekli teşkilatı kurmak devletin görevidir.

Planda, mili tasarrufu ve üretimi arttırıcı fiyatlarda istikrar ve dış ödenmelerde dengeyi sağlayıcı……tedbirler ön görülür. Bu amaçla bütçeler DENK yapılır. Ve nitelikli insan yetiştirilmek üzere laik eğitim dışında kalan bütün eğitim kurumları temelli kapatılır. Kalkınma girişimleri bu plana göre ön görülür, Fiyatlarda istikrar sağlayamayan ve fiyatları %5 arttıran hükümetler TBMM tarafından görevden alınırlar. 

Buyurun Anayasamızın bir tek bu maddesini değiştirelim. Ve herkesin anlayacağı şekilde yazalım. 1982 Anayasa’sında 166 madde eğer bu kadar açık yazılsaydı. Bu gün bir ABD doları 3.255.000 TL yerine Sayın Turgut Özal’ın devraldığı tarihte olduğu gibi 184 TL olacaktı. 3.255.000:184=17690. Yani fiyatların artmasını yasaklayan bu maddenin okunmaması ve okuyanların da anlamaması nedeniyle 1983 den bu yana fiyatlarda 17690 defa artış olmuştur. İşte bu gün Türk Milletinin yaşadığı acı felaket budur. Yoksa Anayasamızda başkanlık olmaması değildir. 

Bu acı gerçek ve aldatılma teşebbüsü her karış toprağını şehit kanları ile sulayarak tekrar kazanan büyük Türk milletinin takdir ve bilgilerine arz olunur. 

 

NOT: Anayasa değişiklikleri yazılarımız sürecek. Gelecek Yazı Cumhurbaşkanlığının yetkileri seçimi ve işlevi.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek