TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu) gerçek olmayan Haziran 2024 enflasyon oranını dün açıklamasıyla birlikte işçi, memur ve Bağ-Kur emeklilerinin 6 aylık zamları belli oldu. Buna göre, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 24,73, memur ve memur emeklileri ise yüzde 19,31 oranında zam alacaklar.

İşçi ve Bağ-Kur emeklileri açısından kök aylığı 8 bin liranın altında olanların maaşları yine 10 bin lira olarak devam edecek, yani bu kesim temmuz ayında sıfır zam almış olacak. Enflasyon oranının açıklanmasının hemen akabinde akaryakıt başta olmak üzere zamlar peşi sıra gelmeye başladı. Son iki yılda düşüklüğü nedeniyle asgari ücrete temmuz ayında da ikinci bir zam yapılıyordu, AKP Hükümeti bu kez asgari ücrete zam yapılmayacağını açıkladı. Dolayısıyla asgari ücret yıl sonuna kadar, hatta işçiler ay sonu itibariyle aylık aldıklarından Şubat 2025 başına kadar 17 bin lira ile geçinmeye çalışacaklar.

DİSK ve Tüm Emeklilerin Sendikası, dün asgari ücret ve düşük emekli zamları karşısında basın açıklamaları yaptılar.

ORTAK MÜCADELE

Tüm Emeklilerin Sendikası, ülkenin çeşitli kentlerinde düzenlediği basın toplantılarıyla “sefalet zammı”nı protesto etti. Sendika, emekliye refah payı verilmesini, asgari ücretin artırılmasını ve tüm emekli aylıklarında öncelikle 15 bin liralık seyyanen artışın gerçekleştirilmesini istedi. Emeklilerin basın açıklamasında özetle şöyle denildi:

“En düşük emekli maaşı, en düşük memur maaşına eşitlenerek yapılandırılmalıdır. Temmuz ayında mutlaka asgari ücret artışı gerçekleştirilmelidir. Asgari ücret artışı sorunu yalnız emeklileri değil, çalışan, çalışmayan herkesi etkileyen ortak bir sorundur. Mücadelemiz de bu yüzden ortak olmalıdır. Tüm Emekliler olarak, asgari ücret artışı için herkesi emeklilerle birlikte mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.”

‘KOMİSYON DERHAL TOPLANMALI’

Öte yandan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da, dün Ankara’da TÜİK önünde bir basın toplantısı düzenledi. Arzu Çerkezoğlu, resmi verilere göre bile gıda enflasyonunun Haziran 2024 itibarıyla yüzde 94-121 bandında olduğunu söyledi. Çerkezoğlu şöyle konuştu:

“Asgari ücret başta olmak üzere tüm ücretler resmi verilerle bile önemli ölçüde erimiştir. 2024'ün ilk 6 ayında milyonların ekmeği küçülmüş, alım gücü hızla gerilemiştir.

TÜİK'in bile gizleyemediği bu gerçekler ortadayken, yüksek enflasyon gelirlerimizi eritirken asgari ücrette bir düzenleme yapmamak milyonları açlıkla, yoksullukla karşı karşıya bırakmaktır.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu derhal, hemen yarın toplanmalıdır. Asgari ücretin enflasyon karşısındaki kaybı giderilmeli; bunun yanı sıra işçilere emekçilere emeklilere büyümeden de hak ettikleri pay verilmelidir. Ve enflasyon tek haneli rakamlara inene kadar da asgari ücret yılda dört kez güncellenmelidir.”

CHP de, 30 Haziran 2024 tarihinde Gebze’de “Geçinemiyoruz” sloganıyla bir miting düzenlemişti. Burada asgari ücret ve emekli aylıklarının düşüklüğü protesto edilmişti.

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla emeklilerin alacağı 5 aylık enflasyon zammı oranı belli oldu. Açıklanan veriye göre işçi emeklileri yüzde 24,73, memur ve memur emeklileri ise yüzde 10'luk sözleşme zammına ek olarak yüzde 19,30 zam alacak. Sakaryalı emekliler, açıklanan oranın derde derman olmayacağını ifade etti.

Advert