Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Kaynarca Karasu yolunda çift tüp karayolu tüneli için 700 milyon lira kaynak ayrıldı. 

Şile, Ağva, Kandıra, Kaynarca yolunda çift top karayolu ve viyadük için ise 1 milyar, 283 milyon lira kaynak ayrıldı. 

Programda ayrılan kaynak miktarlarıyla Kaynarca Karasu yolunun da, Şile, Ağva, Kandıra, Kaynarca yolunun da bitmesi mümkün görünmüyor. Bu yol için ilçemizde Gaziler ve Merkez mahallelerdeki güzergah üzerindeki araziler tapuda ayrılmış ancak kamulaştırma paraların ne zaman ödeneceği belirsizliğini koruyor. 

2013 Yılında yatırım programına alınan, 2019 yılında onaylanan 43 kilometrelik yolun 6 buçuk kilometresi Kaynarca sınırları içinde yer alıyor. Başlangıçta 5 yılda bitirilmesi planlanan proje aradan 4 buçuk yıl geçtiği halde tamamlanamadı. İki gidiş, iki geliş şeritli yolda 3 viyadük, 2 tünel 29 köprü bulunuyor.  

YOL GÜZERGAHI

İstanbul İli Şile İlçesi, Bucaklı ve Çelebi Mahallesi’nden başlamakta, Kocaeli İli’nin Kandıra İlçesi'ndeki Avdan, Beylerbeyi, Çerçili, Erikli, Safalı, Orhan, Akdurak, Süllü, Balcı, Akbal ve Kanatlar Mahallelerinden geçmekte ve Sakarya İli’nin Kaynarca İlçesi’ne bağlı Gaziler, ve Merkez Mahallelerinden geçerek Karasu ve Adapazarı yoluna bağlanıyor. 

14 YILDIR BİTMEYEN YOL

Kaynarca - Karasu yolu 14 yıldır bitirilemedi(!)

İhalesi 2010 Yılı Temmuz ayında yapılan 35 kilometrelik Kaynarca - Karasu yolu aradan geçen 12 yıla rağmen bitirilemedi. İlk ihale bedeli 48 milyon lira olan yolun 2011 yılı sonuna kadar bitirileceği vaat edilmişti. - SEDAT BALTA

Advert