ÖĞRENCİ VELİLERİ TEPKİLİ

Milli Eğitim Müdürlüğü, Kaynarca Uzunalan Mahallesi’nde ikamet eden ve Kulaklı ilk ve Ortaokulu’nda eğitim gören çocukları 2024 - 2025 eğitim öğretim yılında Ziahmet Abdurrahmanlar köyündeki Fatih İlkokulu ve Ortaokulu’na gönderme kararı aldı. Veliler karara tepki göstererek, “Biz çocuklarımızı o okula göndermeyeceğiz” diyerek tepki gösterdi. 

 

MÜFETTİŞ TASARRUF DEDİ

Kaynarcahaber’e konuşan öğrenci velileri şu bilgileri verdi. Kulaklı’ya giden 32 öğrencinin velileri Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe verdi. Ancak Müfettişin incelemesi sonucu Kulaklı mahallesinin, Uzunalan mahallesine, Ziahmet’e göre 2 kilometre daha uzak olduğu gerekçesiyle taleplerinin kabul edilmediğini ifade ettiler. 

 

KAVGADA ARKADAŞIMIZIN GÖZÜ ÇIKTI

2006, 2007 Yıllarında öğrenciler arasındaki kavgalara velilerin de karışması sonucu istenmeyen olaylar yaşandığını belirten öğrenci velisi İsmail Mutlu, "Bazı arkadaşlar kendini korumak için okula silah bile götürdü. 

 

Ben kendi çocuğumu şahsen oraya göndermek istemiyorum. Çünkü ben orada okudum, neyin ne olduğunu biliyorum. Zamanında kavga da ettik, dayak da yedik, dayak da attık. Şu anda hiç bir veli aramızdaki husumetten dolayı çocuğunu oraya göndermek istemiyor” diye konuştu. 

 

SERVİS VERMEZLERSE BİZ TAŞIRIZ

Bazı veliler ise Ziahmet Okulu’nun öğrenci azlığından dolayı statüsünün düşeceğini, kapanabileceği için çocuklarının okula kayıt edilmek istendiğini iddia ederek, “Bizim çocuklarımız olaylardan sonra 2008’den itibaren Kulaklı Okulu’na gittiler. Orada başarısız çocuklar Kulaklı’da ilçe birincisi oldular. Ziahmet ile Kulaklı arasındaki 1 kilometre uzaklık önemli değil. Biz çocuklarımızın huzurlu olduğu, başarılı olduğu okulda kalmalarını istiyoruz. Ziahmet ile aramızda kültür farkı var. Çocuklarımız olumsuz etkileniyor” diyerek görüşlerini dile getirdiler. 

 

Uzunalan’da ikamet eden öğrenci velileri çocuklarının devletin taşımalı sisteminden yararlanamaması durumunda kendi imkanlarıyla Kulaklı Okulu’na taşıyacaklarını belirttiler. - SEDAT BALTA

Advert