Değerli Basın Mensupları, Değerli Muhtarlarımız,Sivil Toplum Örgütlerimizin, Ziraat Odalarımızın DeğerliBaşkanları, Meclis Üyeleri, Değerli Çiftçilerimiz;

    Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanan 2024 mahsulü Buğday ve Arpa Müdahale Alım fiyatı üreticilerimiz de büyük bir hayal kırıklığına sebebiyet vermiştir. Bir önceki yıl ton başına 8.250 TL olarak açıklanan Buğday Müdahale Alım fiyatının, %12 artışla 9.250 TL olarak açıklanması, Bir önceki yıl ton başına 1.000 TL olan destekleme miktarının, 1.750 TL olarak açıklanmasıyla, bir önceki yıl destekle birlikte ton başına 9.250 TL olan fiyat bu yıl destekle birlikte %19 artışla 11.000 TL’ye çıkarılmıştır.  Arpada da 7.000 TL olan 2023 yılı müdahale alım fiyatı bu yıl %3,5 artışla ton başına 7.250 TL’ye, çıkarılmış, destekleme miktarı da bir önceki yıl ton başına 500 TL iken bu yıl ton başına 750 TL olarak açıklanmıştır. Destekle birlikte 2024 yılı Toprak Mahsulleri Ofisi Arpa Müdahale alım fiyatı %6,67 artışla 8.000 TL’ye çıkarılmıştır. Ülkemiz de enflasyonun TÜİK tarafından %75 olarak açıklandığı, üretim maliyetlerin de %50’nin üzerinde arttığı yetkililerce bilinmesine rağmen, hangi kriterlere dayanarak bu müdahale alım fiyatının belirlendiğini anlamak mümkün değildir. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin teslim edilen ürün bedellerini de 45 gün sonra ödeyeceğiaçıklaması da üreticilerimiz adına ayrı bir mağduriyet oluşturacaktır. Bu koşullarla, Buğday hasadının başlamasıyla birlikte serbest piyasada ki alıcılar tarafından fiyatın daha da aşağıya çekileceği endişesi üreticilerimiz de oluşmaya başlamıştır.  Bu fiyatlarla ve bu ödeme koşullarıyla üreticinin elde edeceği kazançla geçinebilmesi, borcunu ödeyebilmesi ve bir sonraki sezon için üretim hazırlığı yapabilmesi mümkün değildir. 

    2024 yılı Müdahale Alım Fiyatının açıklanmasından sonra üreticilerimizden gelen tepkiler ve talepler Odamız tarafından Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanımıza iletilmiş, üreticilerin talepleri ve tepkileri Genel Başkanımız tarafından Sayın Cumhurbaşkanımız’ave Tarım Bakanlığımızın yetkililerine iletilmiştir. Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanlığımız ve Kaynarca Ziraat Odası Başkanlığımızca yaptığımız yazılı ve görsel basın açıklamalarıyla üreticilerimizin tepkileri ve talepleri yetkililere ve kamuoyuna duyurulmuştur.  

    Buğday, bütün insanlık için temel besin maddesidir. Yüzyıllardır üretimi yapılan buğday, Ülkemiz insanının beslenmesinde de ilk sırada yer almaktadır. Türkiye’nin birçok ili için olduğu gibi, Kaynarca ilçemiz içinde,önemli bir tarımsal zenginliktir. Açıklanan buğday fiyatları sadece çiftçimizi değil çiftçimize ürün satan diğer sosyal kesimleri de olumsuz etkileyecektir. 

    Çiftçilerimizden gelen talep üzerine bugün Kaynarca da çiftçilerimizle birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız’a, Sayın Tarım Bakanımız’a seslenmek ve çağrımızı iletmek için toplandık. 

    Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Tarım Bakanımız ‘Ekilmedik bir karış yer bırakmayın, siz yeter ki üretin,biz hakkınızı vereceğiz’ sözünüze güvenerek, yağmurla çamurla, kuraklıkla, hastalık ve zararlılarla mücadele ederek arazilerimizi ektik. Ülkemiz ve kendimiz için ürettik. Biz üstümüze düşeni yerine getirdik. Şimdi emeklerimizin, alın terimizin ve aldığımız risklerin karşılığı olarak, geçinebilmemizi, borçlarımızı ödeyebilmemizi ve bir sonraki üretim sezonunda tarlalarımızı ekebilmemizi sağlayacak koşulları oluşturmanızı beklemekteyiz.

    Sayın Cumhurbaşkanımız, Kaynarca’dan buğday ve arpa üreticileri olarak sizden talep ediyoruz. Çiftçinin kara gün dostu olarak bildiğimiz Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2024 yılı Buğday Müdahale Alım fiyatlarının ton başına en az 12.000 TL’ ye, destekleme ödemesinin de ton başına 2.000 TL’ ye, Arpa Müdahale Alım fiyatının ton başına en az 9.500 TL’ ye destekleme ödemesinin de ton başına 1.500 TL’ ye yukarı yönde revize edilmesini, ürün bedellerinin de en geç 20 gün de ödenmesini istiyoruz. 

    Sorumluluk sahibi çiftçi temsilcileri olarak daha önceki birçok açıklamalarımızda uyarılarımızı yapmıştık. Bugün bir kez daha Kaynarca ilçemizden uyarıyoruz. 

    Buğday ve arpa fiyatlarının, üreticiye kazandırmaması halinde Ülkemiz, milletimiz ve bütün insanlık için en değerli ve stratejik gıdaların üretiminden, üreticimiz vazgeçmek zorunda kalacaktır. Bu şartlar altında üreticilerimiz, geçinebilmek ve borçlarını ödeyebilmek için üretim alanlarını satmak zorunda kalacaklar, bunun sonucunda hem üreticilerimiz hem de Ülkemiz kaybedecektir. Bu kaybediş aynı zamanda Ülkemiz ve milletimiz adına birçok sosyal tehdidin de kapısını aralayacaktır. Her ekonomik kriz de işini kaybeden bütün sosyal kesimler için kucaklayıcı, doyurucu ve misafir edici olan, işini kaybetmiş akrabası, yakını, dostu için gıda güvencesi olan çiftçimizin acizliğe düşmesi birçok huzursuzluğu da beraberinde getirecektir. 

 

  SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ, ÇİFTÇİKAYBEDERSE ÜLKEMİZ KAYBEDER.

    Bugün Kaynarca’dan çiftçilerimizle birlikte yaptığımız çağrının Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, karar vericiler nezdinde olumlu karşılık bulmasını bekliyor, önümüzde ki günlerin Ülkemiz, milletimiz ve çiftçimiz için bol, bereketli ve kazançlı olmasını diliyoruz.  

 

                                                                                                                 SAYGILARIMIZLA

                                                                                      KAYNARCA ZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞI

Advert