GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-02-2023 07:05

Enkaz altından yardım isteyen genç kurtarıldı

Depreme Malatya'daki evinde yakalanan, enkaz altından çektiği videoyla yardım isteyen ve paylaşımını görenler tarafından kurtarılan 20 yaşındaki Boran Kubat, yaşadıklarını anlattı.

Enkaz altından yardım isteyen genç kurtarıldı

Maraş merkezli meydana gelen ve 10 ilde büyük yıkıma sebep olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlere Malatya'daki evinde yakalanan 20 yaşındaki Boran Kubat, enkaz altında sosyal medya paylaşımını görenler tarafından kurtarıldı.

İstanbul Nişantaşı üniversitesinde hazırlık sınıfında okuyan Kubat, ara tatilini ailesinin yanı geçirmek için memleketi Malatya'ya gittiğini söyledi.

İKİNCİ DEPREMDE BİNA YIKILDI

AA'nın aktardığına göre gece yattıktan sonra ilk depreme uykuda yakalandığını anlatan Kubat, dışarı çıktıktan bir süre ikinci bir deprem olmayacağını düşündüğünü 'ne olacaksa olsun' deyip ve eve girdiklerini anlattı.

7,6 şiddetindeki ikinci depreme yine evde yakalandığını ve ardından binanın yıkılmasıyla enkaz altında kaldığını belirten Boran Kubat şöyle devam etti: "Uykuda yakalandık iki depreme de. Birden salladı, gözümü açar açmaz kafamı eğdim. Baktım annem yanıma düştü simsiyah bir alan oluştu gün ışığında. Ondan sonra telefonum yanıma düştü. Telefonumu hemen sarıldım hemen arkadaşlarımı aradım. 112'yi aradım telefon çalmadı. AFAD'a, arkadaşlarım yazdı. Gerekli mecraları ilettiler, yazdılar, bir insan gelmedi. 

AFAD o kadar yetişemiyor ama dedim sosyal medyada paylaşırsam, arkadaşlarım hepsi görürse hepsi gelebilir diye düşündüm. Öyle de oldu. Sağ olsunlar. 5 buçuk 6 saat kaldım enkazda. Telefonla sürekli görüşme halindeydik zaten ama telefon bir çekiyor bir çekmiyor. Bizim köyün muhtarı geldi. Arkadaşlarım çok yardım etti. Onlar kurtardı. Onlar balyozla vurdular. Ben dedim ki bu nokta. Balyozla vurdular. Ben dedim ki bu nokta. Dört beş vurmadan sonra buldular bizi." 

Kubat, kendisiyle beraber annesinin de kurtarıldığını, dayısı ve anneannesinin ise hala enkaz altında olduğunu ifade etti.

AdminAdmin