Karara göre, Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Doğan, Çetin Saner, Çevik Bir, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, İlhan Kılıç, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker'in cezaları kaldırıldı.

28 Şubat davasında tutuklu olan emekli Korgeneral Çetin Saner, sağlık sorunları nedeniyle Marmara (Silivri) Cezaevi’nden tahliye edildi.

spinlira

ÇETİN SANER KİMDİR

Kaynarcalı Edip Paşanın torunlarından olan Çetin Saner, Kuleli Askerî Lisesini bitirdi. Kara Harp Okulundan tank subayı olarak mezun oldu. 1987 yılında tuğgeneral, 1991 yılında tümgeneral ve 1995 yılında ise korgeneral rütbesi aldı. Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve 5. Kolordu komutanlığı görevlerini yürüttü. 1999 yılında ise emekli oldu.

Meral Akşener hakkında, “Söyleyin o hanıma, ileri geri konuşmasın, geldiğimizde İçişleri Bakanlığı önüne koyduğumuz bir yağlı kazığa kendisini oturturuz” dedi. Bu sözü üzerine 16 yıl sonra ayıp ettiğini ve özür dilediğini dile getirdi.

28 Şubat davası kapsamında tutuklandıktan sonra 2013 yılında serbest bırakıldı. 13 Nisan 2018'de müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 9 Temmuz 2021'de Yargıtay, müebbet hapis cezasını onadı. Son gelişmeyle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından af getiridi. 

Advert