GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-11-2022 16:15

Sırada Adapazarı İstanbul depremi var dedi…

Jeolog Celal Şengör, Düzce depremi sonrası büyük İstanbul depreminin çok kısa süre içerisinde gerçekleşeceğini öne sürerek "Belki bundan sonra bir kez uyarma fırsatımız dahi olmayabilir." dedi.

Sırada Adapazarı İstanbul depremi var dedi…

 

Celal Şengör, kendisine ulaşan gazeteci Fatih Altaylı deprem ile ilgili aldığı görüş ise ağızları açık bıraktı.

Şengör Fatih Altaylı'ya gönderdiği yazıda '' İstanbul’u bir kez daha uyarıyorum. Ve belki bundan sonra bir kez uyarma fırsatımız dahi olmayabilir. Sana tavsiyem İstanbul’dan, şehir içindeki evinden taşın. O kadar hazırlıksızız ki, bir doğalgaz boru hattının kırılması bile yeter. Taşın çünkü Fatih’siz bir hayat istemiyorum.” ifadelerini kullandı.

''BU DEPREM JEOLOGLAR TARAFINDAN KUZEY ANADOLU FAY HATTININ TAM ANLAŞILMADIĞININ GÖSTERGESİDİR''

Şengör Altaylı'ya yaptığı değerlendirmede ''Fatih, bu deprem müthiş kötü bir haberdir. Bu deprem Kuzey Anadolu fayının hareketinin tüm jeologlar tarafından tam olarak anlaşılamadığının göstergesidir. 22 yıl içinde Düzce’de ikinci bir deprem bu. Oysa herkes Düzce’nin gerilimini boşalttığını ve uzunca bir süre ciddi bir deprem olmayacağını düşünüyordu. Öyle olmadığını gördük.'' dedi.

 

''BUNUN ANLAMI ŞU;''

Şengör'ün değerlendirmesinin devamında Bunun anlamı şu. İstanbul depremi bayağı yakınlaşmış. Stres birikimi had safhaya yaklaştı.

 

Naci Görür’ün dediği doğru. Bolu Dağı’na doğru da bir deprem bekleyebiliriz. Ama orada 1944 yılında bir deprem oldu. Stres var ama çok büyük bir depreme yol açacak kadar değil. Asıl stres birikimi Batı’ya doğru oldu.''

 

''VE O KORKULAN SÖZCÜK ŞENGÖR'DEN GELDİ: ADAPAZARI...''

Şengör asıl tehdidin odluğu 3 yer arasında Adapazarı'nı da saydı. Şengör stres birikiminin Adapazarı, Gölcük ve İstanbul'a doğru olduğunu ifade etti.

AdminAdmin