EKONOMİ
Giriş Tarihi : 16-09-2022 08:40

Yeni süt fiyatı üreticiyi üzdü

Sakarya’nın en çok süt üretilen ilçesi Kaynarcalı süt üreticileri bu haberi bekliyordu. Artan yem fiyatlarına karşın yapılan zam miktarı sevindirmedi. 

Yeni süt fiyatı üreticiyi üzdü

Ulusal Süt Konseyi internet sitesinde yer alan duyuruda, 15 Mayıs 2022’den itibaren geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatının litre başına 7,50 lira olarak belirlendiği anımsatılarak, şunlar kaydedildi:

“1 Ekim 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütünün tavsiye fiyatının ‘çiğ süt destek primi hariç’ üreticinin eline net 7,50 lira geçecek şekilde belirlenmesine, soğutma, nakliye ve diğer cari giderler üretici tarafından karşılandığı takdirde üreticiye ayrıca ödenmesine oy çokluğu ile karar verilmiştir.”

 

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, litresi 7.50 liraya satılan sütün maliyetinin 7.80 lira olduğuna dikkat çekti.

“Maliyetin altında kalan süt fiyatı çiftçiyi bitiriyor” diyen Barut, “Buna neden olanlar aslında çiftçimize ‘üretme, ineğini kestir, üretimi terk et’ demek istiyor. Bu akıl almaz durumdan, vahim yanlıştan hemen dönülmeli” dedi.

‘FİYAT REVİZE EDİLMELİ’

Türkiye’de 15 Mayıs’tan bu yana bir litre inek sütünün 7.50 liradan satıldığını aktaran Barut, “Yoncadan mısır silajına, samandan yeme hayvancılıkta tüm maliyetler katlanarak artıyor. Sudan işçilik, elektrik ve mazota kadar girdiler fahiş zamlanıyor. Buna rağmen ülkemizde 15 Mayıs’tan bugüne kadar 7.50 lira olan çiğ süt alım fiyatlarıyla üreticimiz her gün daha çok zarar ediyor” dedi.

Barut, “Hayvancılığımızın sürdürülebilir olması için Ulusal Süt Konseyi’nin 7.22 lira olarak hesapladığı 1 litre çiğ süt üretim maliyetinin gerçekte 7.80 lirayı aştığını artık görmesi ve alım fiyatının revize edilerek çiftçiye nefes aldıracak bir adım atmasını istiyoruz” diye konuştu.

‘KULAĞINIZIN ÜSTÜNE YATMAYIN’

Normal şartlarda süt ve yem paritesine göre süt üreticisinin 1 kilo süt satıp karşılığında 1.5 kilogram yem alabilmesi gerektiğini ifade eden Barut, şöyle dedi:

“Bu işin evrensel ölçütü paritenin mutlak suretle korunmasıdır. Ancak ne yazık ki ülkemizde her zaman olduğu gibi yine çiftçiyi düşünen yok. Hani nerede evrensel kural olan süt ve yem paritesi? İktidar artık gözlerini kapatıp sorunları görmezden gelmesin, kulağının üstüne yatmasın da can çekişen üreticiye destek olsun.”

ÇAYIR VE MERA ALANINDA DEV DÜŞÜŞ

Hayvancılık sektöründe sorunların her gün daha da derinleştiğine işaret ederek iktidarı harekete geçmeye çağıran Barut, “Bugün yüksek enflasyon ve fahiş zamlar nedeniyle herkes perişan halde. İktidar yanlış üstüne yanlış yapmaya devam ederken çözüm çağrılarına kulak vermiyor” dedi.

“Ülkemizde 1950’li yıllardan itibaren çayır ve mera alanı 40 milyon hektardan 12 milyon hektarın altına düştü” diyen Barut, şöyle devam etti:

“Hayvancılığın geliştiği ülkelerde kaba yem ihtiyacının yüzde 80-90’ı çayır ve meralardan karşılanırken, ülkemizde bu oran maalesef yüzde 25 seviyesinde.

Hayvancılıkta en büyük sorun yem başta olmak üzere tüm girdi maliyetlerinin çok yüksek olmasıdır. Gıda güvencesinin sağlanması, yurttaşlarımızın sağlıklı ve yeterli et-süt tüketimi için ülkemizde hayvancılık koşulsuz desteklenmelidir.

Üretim maliyeti düşürülerek hayvancılık cazip hale getirilmeli, yetiştiricilerin zarar etmeyeceği ve kar marjının yüksek olacağı bir üretim ve pazarlama sistemi kurulmalıdır.

Kurulan bu sistem aynı zamanda tüketicinin de yeterli ete-süte uygun fiyatla ulaşabileceği yapısal özellikler taşımalıdır. İvedilikle iktidar Toprak Mahsulleri Ofisi ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla ihtiyacı karşılayacak kadar üreticilerimize yem desteği vermelidir.”

Süt fiyatı çiftlikte üreticiyi markette vatandaş vurdu

AdminAdmin