Çakar, “Kahverengi kokarcalar özellikle meyve ve fındıkta ciddi zararlar vermeye başladı. Meyvede ürün bozukluğu, fındıkta boş fındık olmak üzere zararlar veriyor. Bu böcek maalesef fındıkta ihracatta çok büyük sıkıntılar yaşatacak. Mücadele bir an önce olmazsa maalesef rekolte kayıpları olacaktır” ifadelerini kullandı.

“ DESTEK BEKLİYORUZ”

Başkan Çakar, “ Türkiye genelinde rekolteye baktığımız zaman, çiçekte yapılan rekolte çalışması 850 bin ton civarında. Kahverengi kokarcalar bu rekolteyi ciddi anlamda etkileyecektir. 600-650 bin tonlara kadar düşer. Bu rakam çok ciddi ve çok büyük kayıplara neden olacak. Biz sivil toplum kuruluşlarıyız, çiftçimizin bizden istediği, devletin toplu mücadeleler yapması. Ama devlet tarafından hiçbir şekilde böyle bir destekleme görmedik. Biz bu desteğin bir an önce verilmesini istiyoruz. Zirai ilaçlar konusunda, kimyasal mücadele ile ilgili çiftçilerimize ilaçların dağıtılması gerekiyor. Çiftçimiz devletten bu konu ile ilgili destek bekliyor. Bu zarar sadece fındıkta görülmeyecek, bütün meyvelerde olacak” şeklinde konuştu.

“ÇİFTÇİMİZİ UYARIYORUZ”

Kaynarca Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakar, “Çiftçilerimizi broşürlerle ve birebir görüşmelerde bilgilendiriyoruz. Kimyasal mücadele konusunda bu dönemde özellikle bir an önce yapılması konusunda çiftçilerimizi uyarıyoruz. Biz oda olarak birkaç tarlaya gittik. Tarlalarda kontrollerimizi yaptık, kahverengi kokarcaların olduğunu tespit ettikten sonra çiftçilerimize duyurmaya başladık ve çalışmalarımız devam ediyor. Zararlının daha fazla yayılmaması için gereken çalışmalar artırılmalıdır. Yoğunluğun olduğu yerlerde Tarım ve Orman Bakanlığı il ve ilçe müdürlükleri, ziraat odalarımız ve üreticilerimiz bu yoğunluğu ortadan kaldırmak için gerekli çalışmaları ivedilikle başlatmalıdır. Ziraat odalarımız bu konuda gerekli faaliyette bulunmaya hazır" diye konuştu.

4 MAHALLEDE YAKALANDI

Sakarya'nın güney ilçelerinde tehlikeli boyutta görülen kahverengi kokarcalar Kuzey ilçelerinde de görülmeye başladı. Konu hakkında özel açıklamada bulunan Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık, "Tarım Bakanlığı, kahverengi kokarcalar için İl Tarım Müdürlüklerine tuzaklar gönderdi. Karasu İlçe Tarım Müdürlüğü olarak tuzaklar kurduk. Şu anda 4 mahallede çok olmamak ile birlikte kahverengi kokarca yakalandı" dedi.

Advert