GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-09-2023 06:48

“Sakarya’nın Kocaeli ve Dilovası’na dönüşmemesi gerektiğini düşünüyorum”

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur ve yönetim kurulu üyeleri Murat Uygun, Sedat Balta, Hasan Çoşkun, Mustafa Kaya ilimize yeni atanan Vali Yaşar Karadeniz’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan SGC Başkanı Sezai Matur, şehrin en önemli gündem maddesinin deprem olduğunu belirterek, “Yeni görevinizde başarılar diliyoruz. Bu şehrin en öncelikli gündem maddesi depreme hazırlık olmalıdır” dedi.

“Sakarya’nın Kocaeli ve Dilovası’na dönüşmemesi gerektiğini düşünüyorum”

ADA BAZLI DÖNÜŞÜM

Vali Yaşar Karadeniz de depreme hazırlıkta yerel yönetimler eliyle ada bazlı dönüşüm yapılabileceğini belirterek, “Böylece bir adada bulunan tüm sorunlu binaların dönüşümü de sağlanmış olur. Adapazarı’nın handikabı depremden sonra yapılmış bazı binaların dönüştürülememesi. Burada yerel yönetimlere görev düşüyor. Hiçbir şey insan hayatından kıymetli değildir” şeklinde konuştu.

SANAYİLEŞME VURGUSU

Depremin bir Sakarya gerçeği olduğuna da değinen Vali Karadeniz, “Önemli olan depremin felakete dönüşmemesini sağlamaktır” dedi. Sakarya’da yapılacak sanayi yatırımları için de konuşan Vali Karadeniz, “KDV’si yüksek, teknolojiye dayanan ve çevreye en az zararı verecek sanayiye yönelmeliyiz. Organize Sanayi Bölgeleri yapılırken mutlak tarım alanlarına girilmemeli” dedi.

DİLOVASI ÖRNEĞİ

“Sakarya olarak neyi nerede yapacağımıza karar vermemiz gerekiyor” diyen Vali Yaşar Karadeniz, “Pandemi döneminde paranız olsa bile gıdaya ulaşamadığımızda tarımın önemini gördük. Sanayileşme, sonsuz ve sınırsız değildir. Sakarya’nın Kocaeli ve Dilovası’na dönüşmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun için de doğru sanayileşmeye hepimizin dikkat etmesi gerekiyor” diye konuştu.

UYGUN’DAN KALEM VE TESBİH 

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Murat Uygun, göreve yeni başlayan her valiye olduğunu gibi, Vali Karadeniz’e de ‘Sakarya için en iyi kararlara imza atması dileği’ ile üzerinde adının yazdığı kalem ve ‘sabrı’ temsil eden tesbih hediye etti.  

AdminAdmin