GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-12-2022 20:14

Tehlikeli boyutta geliyor! Okullar tatil olabilir...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından alınan verilere göre Sakarya başta olmak üzere Marmara bölgesi, Ege ve Batı Karadeniz'de hafta sonu lodos beklenirken, kuvvetli yağışların da görüleceği tahmin ediliyor. Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten, lodosun Pazar sabahı Marmara'da artacağını Kıyı Ege'de tehlikeli boyutta eseceğini belirtti. ''Bu fırtına geçen aykinden daha kuvvetli'' diyen Ökten, bazı okulların da tatil olabileceğine dikkat çekti."

Tehlikeli boyutta geliyor! Okullar tatil olabilir...

Meteoroloji'nin tahminlerine göre Marmara bölgesi, Ege ve Batı Karadeniz'de hafta sonu lodos bekleniyor. Şiddetli rüzgarın arkasından kuvvetli yağışlarında gelmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde ise pus ve yer yer sis olacak. Sıcaklıkların ise mevsim normallerinin 4-8 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Valilikten uyarı yapıldı!

Bugün Marmara, Ege, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun batısı ve Akdeniz bölgesinde sağanak bekleniyor. Marmara ve Ege'de rüzgarın hızı 80 km'yi buluyor. Rüzgarın; bugün Çanakkale çevrelerinden başlayarak etkisini arttıracağı, gece saatlerinden sonra ve pazar günü Marmara ve Kıyı Ege’de güney yönlerden fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Sıcaklıklar ise mevsim normallerinin 4-8 derece üzerinde seyrediyor. Yapılan en son değerlendirmelere göre; ülkemizin kuzey ve batı kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz'in batısının yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

''GÖKÇEADA VE BOZCAADA'YA SEYAHAT ETMEYİN''
Yağışların Çanakkale'nin güney kesimleri ile Balıkesir'in batı ilçelerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis bekleniyor. Meteoroloji uzmanı Kerem Ökten, lodos uyarısı yaparak ''Gökçeada ve Bozcaada'ya kesinlikle seyahat edilmemeli. Kıyıya demirli tekneler için de tedbir alınmalı'' ifadelerini kullandı.

PAZAR GÜNÜ MARMARA VE EGE'DE KUVVETLİ FIRTINA
Rüzgarın genellikle güneyli yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Kıyı Ege'de kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-80 km / saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Rüzgarın; Cumartesi günü Çanakkale çevrelerinden başlayarak etkisini arttıracağı, gece saatlerinden sonra ve Pazar günü Marmara ve Kıyı Ege’de güney yönlerden fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

''BAZI OKULLAR TATİL OLABİLİR''
Ökten ayrıca, ' Dikkat!' uyarısı da yaparak Bugün batı bölgelerde hızlanacak lodosun, bu akşamdan itibaren Ege'de kuvvetlendikten sonra giderek etki alanını artıracağını, Pazar sabah Marmara ve Kıyı Ege'de tehlikeli boyutta eseceğini dile getirdi. ''Bu fırtına geçen aykinden daha kuvvetli'' diyen Ökten ayrıca bazı okulların tatil olabileceğini söyledi.

AdminAdmin