DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Aytekin Ertuğrul
Aytekin Ertuğrul
Giriş Tarihi : 26-03-2023 13:37

Bu seçimlerde Türk Milleti Neyi Arayacaktır

Op. Dr. Aytekin Ertuğrul 

draertugrul@hotmail.com 

Bu hafta yeni yazı yazamadım. “Türk Seçmeninin el Kitabı” (*) diye bir kitap çıkardım. Bir iş yaparken özellikle seçim işi yaparken doğrusunu yapmak doğrusunu seçmek mazide kalan yanlışları tekrarlamamak gereklidir.  

Öyle olduğu için de 14 Mayıs 2023  seçimlerinde Türk Milleti yoğurdu üfleyerek yiyecektir.  Yeni kitabımızdan bir bölüm aldım. Sunuyorum. 

Seçim mi Arayış mı ? - 1 

Seçime mi gidiyoruz yoksa arayışa mı? Yoksa seçeceklerimizi mi arıyoruz? Hayatta önce arıyorsunuz, bulunca seçiyorsunuz. Eş ararken öyle olmuyor mu? Önce eşinizi arıyorsunuz bulunca da seçimini yapıyorsunuz. Seçimini yaptıktan sonra, sonraki işlemler tamamen formalite. İşin esası arayıştır. Bulmak ve seçimdir. Dünyada ünlü birçok söz vardır. Ancak bir tanesi vardır ki basit söz olmasına rağmen çok büyük iki insanın karşılaşmalarında söylendiği için tarihe geçmiştir. “Gölge etme başka ihsan istemem.” Matematik çalışması ünlü bilgin Diyojen ile yine ünlü İskender’in, ilk karşılaştıklarında:  

Dile benden ne dilersen dediği zaman bilginin verdiği ünlü cevaptır.  

Gölge etme başka ihsan istemem.  

İnsanlar o gün bugündür asgari gölge etmeyecek yöneticiler aramaktadırlar,  

Tıp mensuplarının da bazı ilkeleri vardır. Önce hastaya zarar vermeyiniz derler. Bu sözün Latincesi de meşhurdur. “Primum non  nocere”(*) İdarecilerin birinci görevleri, önce idare ettikleri insanlara zarar vermemeleridir. Ne yazık ki… Türk Milleti 14 Mayıs 1950 den bu yana parasının ezilmediği yanı Türk milletine zarar verilmediği bir tek gün dahi görmemiş ve yaşamamıştır.  

Büyük Atatürk, Ey Türk Gençliği birinci vazifen Türk istiklal ve Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir, dediği zaman önce zarar vermeyin, Önce, Türk istiklal ve cumhuriyetini ilelebet muhafaza edin direktifini vermiştir. Şüphesiz ki bu emir yalnızca Türk gençliğine değil, Türk idarecisine ve Türk siyasetçisine de verilmiştir.  

Cumhuriyetimizin DENK bütçe+ Laik eğitim temel ilkeleri de bunun için konulmuştur.  Bunların tümü milletimize zarar verecek uygulamaların önlenmesi için konulmuş ilkelerdir. 

Bu ilkeler yetmemiş 1937 de bir defa daha halkçılık ve devrimcilik şeklinde ifade edilerek Anayasamıza girmiş ve pekiştirilmiştir.  

Halkçılık bilindiği gibi, devletin yönetilmesi sırasında alınan kararların ve yapılan uygulamaların halkın zararına olamayacağı ilkesidir.  

Devrimcilik ise; alınan kararların ve yapılan uygulamaların, bilimsel olması gerektiği ilkesidir. Atatürk bu ilkeyi bir başka şekilde şöyle ifade etmiştir. “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” O halde aşağıdakiler yapılmamalıdır:  

Paranın değeri düşürülmemelidir,  

Okullar okunamaz ve Fabrikalar işlemez hale getirilmemelidir, 

Fabrikalarımız haraç mezat elden çıkarılmamalıdır 

Hukuk ve bilimle uyuşmayan hiçbir şey yapılmamalıdır,  

Demiryolları yerine karayollarına öncelik verilmelidir.  

Ve daha birçok şey yapılmamalı, yapılamamalıdır. İşte gölge etmeyen, bilmediklerini bilir gibi yaparak yanlış söylemeyen uzmanı olmadığı sahada kendisi konuşmayıp uzmanını konuşturan veya ona danışan, bilimi ve halkın çıkarlarını temel alan, yüz yıllardır Anadolu’da verdiğimiz yaşama mücadelesinin kazanılması için çalışan, şahsi menfaatlerine göre hareket etmeyen yöneticilere ve siyasetçilere ihtiyaç bulunmaktadır. Türk Milleti seçmek için onları aramaktadır. Seçim için bağımsızlık için Atatürk bir İLK ŞART koşmuştur. Türk Milleti 14 Mayıs 1950 den sonra yapılan tüm seçimlerde o ilk şarta sıkı sıkıya uyacak yöneticiler arıyor. Bulunca seçecektir.  Peki, Atatürk’ün İLK ŞARTI nedir. Onu siz çok iyi biliyorsunuz ama bir kez daha seçim şartı olarak yazalım. Atatürk Diyor ki:  

 • Bugünkü savaşmalarımızın gayesi tam bağımsızlıktır. Bağımsızlığın bütünü ise ancak mali bağımsızlıkla mümkündür. Mali bağımsızlığın korunması için İLK ŞART bütçenin ekonomik bünye ile orantılı ve DENK olmasıdır. 
 • Milli paranın kudretini beynelmilel buhrana karşı masun bulundurmak başlıca gayemizdir  Bu direktifler bazı Yüksek yargı organlarında geçmiyor. Onlara itibar edilmiyor ama bütçemizi DENK yapacak. Günlük işler için Haçlılara el avuç açmayacak. Emekliyi memuru enflasyonla ezdim diye onlara enflasyon zammı verirken, İsmet İnönü’nün deyimi ile onları tam manasıyla iflasa sürüklediği halde, esnafa ve köylüye hiçbir şey vermeyen uygulamalara SON verecek olan adaylar arıyoruz. Bulunca Türk Milleti’nin onları seçeceğinden hiç kimsenin şüphesi yoktur.   (*)Zarar vermemek: Hipokrat'tan beridir hekimle hastası arasındaki ilişkinin temel niteliği,” (primum non nocere)önce zarar verme. Sözünün önemi de asırlardır hiç değişmemiştir.  (**) Op. Dr. Aytekin Ertuğrul: Türk Seçmeninin El Kitabı.  Akdoğan Yayınevi- Ankara Mart 2023 
NELER SÖYLENDİ?
@
Aytekin Ertuğrul

Aytekin Ertuğrul

DİĞER YAZILARI Yurt dışında yaşayan yurttaşlarımızın seçime katılmaları konusu Anadolu Alevileri Bizimdir. Biz Alevileriniz  Ateş Çemberindeki Ülke Türkiye  SEÇİM Mİ, ARAYIŞ MI?-2  Türk Milleti Seçimlere Gidiyor  12 Mart 1971 Müdahalesinden Günümüze Kuş Bakışı Bakalım Deprem felaketinin derinliği 14 Mayıs 1950 ye Kadar Uzanır  Deprem kaç bina yıktı. Kaç insan öldürdü  Depremin Ağır Sonuçları Açık Bütçelerin Tahribatlarıdır  Depremin Acı mesajları ve Deniz Baykal’ın Ölümü  Cumhurbaşkanımızın 3. Defa Adaylığı Konusu  Cumhurbaşkanımızın 3. Kez Adaylığı Konusu  Seçimlerden Önce Alarm Zilleri çalıyor  Gidişimiz Atatürk Yoluna Uygun Değildir  Yeni Yılda Yeni Bir Cumhurbaşkanı  Sarıkamış Faciası Acı Bir Tarih Kesitidir Asgari Ücretler Denk Bütçeye Dönülmeden Çözülemez  2023 Yılı Asgari Ücretleri, Maratonu   Ülkemiz Hukukçuların dahi Hukuk Aradığı Bir Ülke Olmuştur. T.C. Anayasa Mahkemesi’ne Yapılan Bireysel Başvurular  AKP İktidarı Seçimlere Girecekmiş  2023 Mali Yılı Bütçemiz ve Biz  Sayın Cumhurbaşkanımıza Açık Mektup - 2 Sayın Cumhurbaşkanımıza Açık Mektup Yanlış İşler Yaparak Doğru Sonuçlara Varılamaz  EKİM AYI CUMHURİYET AYDINLIĞINA ULAŞTIĞIMIZ BİR AYDIR  Elazığ’da CHP ye Provokasyon  12 Eylül Müdahalesine Bir de Böyle Bakalım Ahmet Hakanı döven o 4 kişi değildir. 1 Kasım Seçimlerine doğru acı ve tatlı başlıklar Türk Milletine 1 Kasım İçin Özel mektup Gittiğimiz yol,  Bilim Yüce Müslümanlık, Anayasal Hukuk ve Atatürk’ün Yolu Değildir  Ankara'daki Hükümetlerimiz Türkiye Cumhuriyeti  AKP Tüzüğüne Göre Yönetilemez  Açık Bütçelerle Cumhuriyetimiz devam edemez Hazine ve Maliye Bakanlığına Dilekçemiz  2022 Yılı Türkiye için Zor Bir Yıl Olacaktır Ulusal Egemenlik Var mıdır?   AKP Gidici midir  Yine Açık bütçeler Yine enflasyon Yeni yıla girerken karmaşa ve gaflet var Cumhuriyetimizin 98'inci yılında acı bir noktaya gelindi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın bir Yokuşundayız  Cumhuriyetimizin Gidişi İyi Değildir Kahramanlarımızın Rütbeleri de Söküldü İktidar Anayasayı İhlal Eden İktidar ve Muhalefet Harbiyeli Aldanmaz ve Milliyetçi aldanmaz ne demektir Yaşamımızdaki, Günceller ve düşüncelerimiz Ayasofya Kararı ve Davalarımız İki, değerli kitap İki askeri doktor yazar (E) Hak. Tuğamiral Nafiz Kartal’ın Ardından 2020 ye doğru Kısa Kısa Özetler Sayın Recep Tayyip Erdoğan İçin Zor Günlerden Çıkış Reçetesi AKP tarihe inanmıyor Kaynarcalı Belediye Başkanı Adaylarına Sorularımız Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminin ilk bütçesi kabul edildi Mahmut Makal'ın ardından Dolar yükseliyor TL eriyor neden Seçimden sonra kısa kısa - 2 Seçim mi? Arayış mı? -2 Seçim mi? Arayış mı? -1 14 Nisan Haftasında Kısa Kısa Sandıkların Korunması demokrasinin Olmazsa Olmazıdır TBMM'de bütçe maratonu başladı Faşist Diktatörlük Nedir? Adalet Arayan Türk Milleti 2016'nın en acı haftasındayız Yeni Hükümet Programı ve Cumhuriyetimizin İlk Yılları Terör Yine Terör Kurultay Notlarımız +Ana Muhalefet Nereye gidiyor? Münafıklar Atatürk'ü sevmez Seçimlerden önce ilk yazımız
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray3482
 • 2Fenerbahçe3477
 • 3Beşiktaş3474
 • 4Adana Demirspor3466
 • 5Başakşehir FK3456
 • 6Trabzonspor3454
 • 7Konyaspor3449
 • 8Kayserispor3449
 • 9Fatih Karagümrük3447
 • 10Kasımpaşa3443
 • 11Alanyaspor3541
 • 12Sivasspor3540
 • 13MKE Ankaragücü3439
 • 14Antalyaspor3438
 • 15İstanbulspor3435
 • 16Giresunspor3434
 • 17Ümraniyespor3430
 • 18Gaziantep FK3425
 • 19Hatayspor3423
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
avcılar rus bayan antalya rus bayan ataköy rus bayan ataşehir rus bayan avrupa yakası rus bayan bahçelievler rus bayan bahçeşehir rus bayan bakırköy rus bayan beşiktaş rus bayan beylikdüzü rus bayan bodrum rus bayan bursa rus bayan eskişehir rus bayan etiler rus bayan fatih rus bayan gaziantep rus bayan halkalı rus bayan izmir rus bayan izmit rus bayan kadıköy rus bayan kartal rus bayan kayseri rus bayan kocaeli rus bayan konya rus bayan kurtköy rus bayan kuşadası rus bayan maltepe rus bayan mecidiyeköy rus bayan mersin rus bayan pendik rus bayan samsun rus bayan şirinevler rus bayan şişli rus bayan taksim rus bayan ümraniye rus bayan denizli rus bayan diyarbakır rus bayan istanbul rus bayan nişantaşı rus bayan