DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Aytekin Ertuğrul
Aytekin Ertuğrul
Giriş Tarihi : 30-04-2023 12:00

Yurt dışında yaşayan yurttaşlarımızın seçime katılmaları konusu

Yurt dışında yaşayan yurttaşlarımızın seçime katılmaları konusu

Op. Dr. Aytekin Ertuğrul

draertugrul@hotmail.com

14 Mayıs 2023 seçimlerinde yurt dışında da sandıkların kurulacağı ve seçimlerde bu sandıklarda Türk vatandaşlarının oy kullanacakları bilinmektedir. Ancak, yurt dışındaki tüm ülkelerde Türk vatandaşları Enflasyon ve açık bütçe batağında yaşayan Türk milletinin derdini yaşamadıklarından bizi tam olarak anlayamazlar ve bizim derdimize deva olacak seçim yapamazlar. Yurt dışı seçim ve seçmen işini artık Türkiye kaldırmalıdır. O sandıkların güvenliğini sağalmak asla mümkün değildir. Çünkü dış ülkelerdeki sandıklarda oy kullanma günü diye tek bir gün yok. Bu gün den itibaren oy kullanılmaya başlanacak. Sandık kurulu diye bir şey yok. Gizli oy açık tasnif ilkesini uygulamak zordur ve hatta olanaksızdır. İçindeki oyların güvenliği sağlanamaz. İçindeki tüm oylar sahte oylarla her zaman değiştirilebilir. Bu nedenlerle yurt dışı oylar bizi demokrasiye değil daha da karanlığa sürükleyecek etkiler yapmaya açıktır. Örneğin;  ABD de yaşayan bir Türk vatandaşına göre Türkiye’de işler çok iyi gidiyor. Onun bir ABD doları Türkiye’de 20.000.000 Atatürk TL si alıyor.  Sayın Recep Tayip Erdoğan parası ile de 20 TL alabiliyor. Bolluk içinde Türkiye’de yaşayabiliyor. Soğanın kilosunun 20.000.000 TL olması ona dokunmuyor. O zaman da açık bütçe ve enflasyon batağından çıkmak isteyen Türk milletine az da olsa bir çelme atılmış olur. Milli iradenin tecellisinde şart ve gerekli bir uygulama da değildir.

 

Müslümanlık bilim dinidir.

Müslümanlık beşikten mezara bilim okumak dinidir.

Müslümanlık sosyal dayanışma dinidir.

Komşun açken sen tok yatmayacaksın.

Komşunu aç bırakmayacaksın.

Komşunu aç bırakacak Haçlıları yurduna davet etmeyeceksin.

 Türk milletine gelince, bizim bir tek amacımız vardır. Cumhuriyetimizi mili varlığımızı ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Onun için Cumhuriyetimizin parasını hazinesini yeraltı ve yer üstü kaynaklarını bilim kullanarak işletmek Milletimizi en geniş refah vasıta ve kaynaklarına sahip kılmak yegane amacımızdır. Bunun için DENK bütçe yaparak paramızın değerini uluslararası arenada sigorta etmek zorundayız. Denk bütçe yaparak paramızın değerini sigorta etmeyenlere karşı her saat, her gün, her ay, her yıl, mücadele etmek zorundayız. Gelelim güncel duruma. AKP yönetimi açık bütçeler yapa yapa bir gram altın 18 TL iken bugün gram altın 1240 TL dir.1240;18=68eder. AKP döneminde gram altın 68 misli değer kazanmıştır. TL ise altın karşısında 68 defa ezilmiştir. Biz Türk Milleti olarak. ” Yurtta sulh cihanda Sulh” ilkesine bağlıyız. Onun için açık bütçelerin bizi yutmasını ve yok etmesini asla kabul edemeyiz. Onun için açık bütçelere karşıyız. AKP bol bol açık bütçeler yaptığı için AKP yı eleştirmekteyiz. Diğer partileri ise Denk bütçe mücadelesi vermedikleri için onları da eleştirmekteyiz. DENK bütçe durağına / limanına Cumhuriyet gemimizin yanaşmasına kadar bu sürecektir. Bizim kimsenin rakısı ile namazı ile orucu ile zekâtı ile  asla ilgimiz yoktur. Tek amacımız vardır. Cumhuriyetimizi ilelebet muhafaza  ve müdafaa etmek ve Türk milletini en geniş refah vasıta ve kaynaklarına sahip kılmaktır NOKTA:

 

DENK Bütçe ve Tarihten Bir Yaprak

Denk bütçe işi tarihi önemi haiz bir iştir.  Tarih kitaplarının bir sayfasını açalım ve okuyalım. Hangi kitabın hangi sayfası olduğunu da dipnota yazalım.(1 ) Güncel ve geleceğe ait dileklerimizi de sıralayalım.

Atatürk’ün vefatından sonra kısa bir süre daha Başbakanlığa devam eden Celal Bayar Ocak 1939 da başbakanlık görevini Refik Saydam’a devretti. 28 Ocak 1939 da Dr. Refik Saydam TBMM de Hükûmet programını okudu. Program gayet kısa bir programdı.

Program kısa hatları ile şöyledir.” Kabinenin programı şimdiye kadar olduğu gibi bağlı bulunduğumuz Cumhuriyet Halk partisi programını gerçekleştirmek amacına dayanmaktadır. Devrim yasalarını ulusal yapıda sarsılmaz bir surette işlemesini ve adalet örgütlerinin sürekli gelişimini, sağlama yolunda alınmış tedbirlerin uygulanmasını titizlikle sürdürmenin kesin kararındayız

Maliyemizin ana ilkesini, Cumhuriyet döneminin memleketimizde ilk olarak sağladığı ve titizlikle koruduğu gerçek ve samimi anlamı ile DENK bütçe esası teşkil edecektir.

 

(1)  Mahmut Goloğlu: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi. III.  Milli Şef Dönemi 1939-1945 T. İş Bankası yayınları İstanbul S.6

NOT: 14 Mayıs 1950 den sonra gelen tüm iktidarlar( müdahale dönemleri de dahil) Cumhuriyet döneminin titizlikle koruduğu gerçek ve samimi anlamı ile DENK bütçe esasını kasıtlı olarak korumamışlardır.

NELER SÖYLENDİ?
@
Aytekin Ertuğrul

Aytekin Ertuğrul

DİĞER YAZILARI Anadolu Alevileri Bizimdir. Biz Alevileriniz  Ateş Çemberindeki Ülke Türkiye  SEÇİM Mİ, ARAYIŞ MI?-2  Bu seçimlerde Türk Milleti Neyi Arayacaktır Türk Milleti Seçimlere Gidiyor  12 Mart 1971 Müdahalesinden Günümüze Kuş Bakışı Bakalım Deprem felaketinin derinliği 14 Mayıs 1950 ye Kadar Uzanır  Deprem kaç bina yıktı. Kaç insan öldürdü  Depremin Ağır Sonuçları Açık Bütçelerin Tahribatlarıdır  Depremin Acı mesajları ve Deniz Baykal’ın Ölümü  Cumhurbaşkanımızın 3. Defa Adaylığı Konusu  Cumhurbaşkanımızın 3. Kez Adaylığı Konusu  Seçimlerden Önce Alarm Zilleri çalıyor  Gidişimiz Atatürk Yoluna Uygun Değildir  Yeni Yılda Yeni Bir Cumhurbaşkanı  Sarıkamış Faciası Acı Bir Tarih Kesitidir Asgari Ücretler Denk Bütçeye Dönülmeden Çözülemez  2023 Yılı Asgari Ücretleri, Maratonu   Ülkemiz Hukukçuların dahi Hukuk Aradığı Bir Ülke Olmuştur. T.C. Anayasa Mahkemesi’ne Yapılan Bireysel Başvurular  AKP İktidarı Seçimlere Girecekmiş  2023 Mali Yılı Bütçemiz ve Biz  Sayın Cumhurbaşkanımıza Açık Mektup - 2 Sayın Cumhurbaşkanımıza Açık Mektup Yanlış İşler Yaparak Doğru Sonuçlara Varılamaz  EKİM AYI CUMHURİYET AYDINLIĞINA ULAŞTIĞIMIZ BİR AYDIR  Elazığ’da CHP ye Provokasyon  12 Eylül Müdahalesine Bir de Böyle Bakalım Ahmet Hakanı döven o 4 kişi değildir. 1 Kasım Seçimlerine doğru acı ve tatlı başlıklar Türk Milletine 1 Kasım İçin Özel mektup Gittiğimiz yol,  Bilim Yüce Müslümanlık, Anayasal Hukuk ve Atatürk’ün Yolu Değildir  Ankara'daki Hükümetlerimiz Türkiye Cumhuriyeti  AKP Tüzüğüne Göre Yönetilemez  Açık Bütçelerle Cumhuriyetimiz devam edemez Hazine ve Maliye Bakanlığına Dilekçemiz  2022 Yılı Türkiye için Zor Bir Yıl Olacaktır Ulusal Egemenlik Var mıdır?   AKP Gidici midir  Yine Açık bütçeler Yine enflasyon Yeni yıla girerken karmaşa ve gaflet var Cumhuriyetimizin 98'inci yılında acı bir noktaya gelindi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın bir Yokuşundayız  Cumhuriyetimizin Gidişi İyi Değildir Kahramanlarımızın Rütbeleri de Söküldü İktidar Anayasayı İhlal Eden İktidar ve Muhalefet Harbiyeli Aldanmaz ve Milliyetçi aldanmaz ne demektir Yaşamımızdaki, Günceller ve düşüncelerimiz Ayasofya Kararı ve Davalarımız İki, değerli kitap İki askeri doktor yazar (E) Hak. Tuğamiral Nafiz Kartal’ın Ardından 2020 ye doğru Kısa Kısa Özetler Sayın Recep Tayyip Erdoğan İçin Zor Günlerden Çıkış Reçetesi AKP tarihe inanmıyor Kaynarcalı Belediye Başkanı Adaylarına Sorularımız Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminin ilk bütçesi kabul edildi Mahmut Makal'ın ardından Dolar yükseliyor TL eriyor neden Seçimden sonra kısa kısa - 2 Seçim mi? Arayış mı? -2 Seçim mi? Arayış mı? -1 14 Nisan Haftasında Kısa Kısa Sandıkların Korunması demokrasinin Olmazsa Olmazıdır TBMM'de bütçe maratonu başladı Faşist Diktatörlük Nedir? Adalet Arayan Türk Milleti 2016'nın en acı haftasındayız Yeni Hükümet Programı ve Cumhuriyetimizin İlk Yılları Terör Yine Terör Kurultay Notlarımız +Ana Muhalefet Nereye gidiyor? Münafıklar Atatürk'ü sevmez Seçimlerden önce ilk yazımız
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray3482
 • 2Fenerbahçe3477
 • 3Beşiktaş3474
 • 4Adana Demirspor3466
 • 5Başakşehir FK3456
 • 6Trabzonspor3454
 • 7Konyaspor3449
 • 8Kayserispor3449
 • 9Fatih Karagümrük3447
 • 10Kasımpaşa3443
 • 11Alanyaspor3541
 • 12Sivasspor3540
 • 13MKE Ankaragücü3439
 • 14Antalyaspor3438
 • 15İstanbulspor3435
 • 16Giresunspor3434
 • 17Ümraniyespor3430
 • 18Gaziantep FK3425
 • 19Hatayspor3423
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
avcılar rus bayan antalya rus bayan ataköy rus bayan ataşehir rus bayan avrupa yakası rus bayan bahçelievler rus bayan bahçeşehir rus bayan bakırköy rus bayan beşiktaş rus bayan beylikdüzü rus bayan bodrum rus bayan bursa rus bayan eskişehir rus bayan etiler rus bayan fatih rus bayan gaziantep rus bayan halkalı rus bayan izmir rus bayan izmit rus bayan kadıköy rus bayan kartal rus bayan kayseri rus bayan kocaeli rus bayan konya rus bayan kurtköy rus bayan kuşadası rus bayan maltepe rus bayan mecidiyeköy rus bayan mersin rus bayan pendik rus bayan samsun rus bayan şirinevler rus bayan şişli rus bayan taksim rus bayan ümraniye rus bayan denizli rus bayan diyarbakır rus bayan istanbul rus bayan nişantaşı rus bayan