DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Aytekin Ertuğrul
Aytekin Ertuğrul
Giriş Tarihi : 31-01-2023 09:22

Cumhurbaşkanımızın 3. Defa Adaylığı Konusu 

Cumhurbaşkanımızın 3. Defa Adaylığı Konusu 

Op. Dr. Aytekin Ertuğrul 

draertugrul@hotmail.com 

Hukukçularımız 3. Defa aday olabilir mi olamaz mı  konusunda iki bölüme ayrılmışlardır. AKP+ MHP partisi üyeleri vardır diyorlar. Diğerleri ise yoktur diyorlar. Oysa Anayasamızın bu konuda kesin ve herkesi bağlayıcı maddesi vardır. Ben şahsen hukukçu değilim ama birlikte çalıştığım devlet adamlarımızdan ve komutanlarımızdan devlet adamlığı kavrayışı/nosyonu almış birisiyim. 

Bu işi kısa bir yazı ile anlatayım. Cumhurbaşkanımız ve ekibinin 22 yıllık faaliyetleri ortadadır. Kendilerine ve ekibine 18 TL den teslim ettiğimiz bir gram altının fiyatı bu gün 29 Ocak 2023 itibari ile 1168 TL dir. Bir gram altını 18 TL den 1168 TL ye yani 64 misline çıkaran bir yönetimin başında bulunan Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan  bundan sonra ne yapacak? Gram altını 1250 TL ye mi yükseltecek. Onun için geliniz Atasözümüzü uygulayalım. 

 "ZARARIN NERESİNDEN DÖNÜLÜRSE KARDIR".   

Sayın Erdoğan ve çevresinin bu yolu benimsemesi ve 3. Defa adaylık zorlamalarını bırakması "Yurtta barışı ve cihanda barışı" getirecek yolları açık tutmasını Türk Milleti  kendisinden beklemektedir.   

Okuma yazması olanlar için tekrar yazalım.  

Anayasa Madde 101: “Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.”  

Kesin herkesin anlayabileceği kadar açık herkesi bağlayan bir hükümdür. Bu hüküm Yüksek Seçim Kurulunu da bağlar. 

 

Seçimlere Doğru Gidiyoruz. 

Bugünler Türk milletinin  seçimle Cumhuriyetimizi nasıl kurtarırız sorusunun cevabını vermeye çalıştığı bunun için kafa yorduğu günlerdir.  Seçimler nasıl hazırlanalım ve nasıl katılalım ki: Bilim yolundan, Atatürk yolundan, Anayasa yolundan giderek DENK bütçe yapacak ve laik eğitime dönerek Türk Milletine yapılacak saldırıları def edecek bir TBMM ne ve Ulusal hükümete ulaşalım. " Türk milleti Atı Alan Üsküdar’ı geçti" cümlesini unutmamıştır.  Bugün Türk milletinin her karış toprağını şehit kanları ile sulayarak kurduğu Türkiye Cumhuriyeti  cebren ve hile ile düzenlenen saldırlar altındadır. Açık bütçelerle Hazinesi iflas ettirilmiştir. Laik eğitimi yok edilmiştir.  Türk milletinin bin bir fedakârlıklarla oluşturduğu Refah vasıta ve kaynakları  haraç mezat pazarlanmıştır. Dilim bundan daha elim ve vahimini söylemeye varmıyor.  Atatürk gününde 80 kuruş  olan bir ABD doları 18.800.000 TL dir. Bu kadar ağır sorunları olan cumhuriyetimizin son yıllarından sorumlu bir siyasetçinin tekrar aday olması veya olmaması Türk milletini çok fazla ilgilendiren bir husus değildir. Cumhuriyetimizin kuruluş yoluna tekrar çıkarılması  hepimizin omuzlarında bir görevdir. Muhtaç olduğumuz kudret de bellidir.  

 

TBMM Başkanı  Hukuk Profesörü Mustafa Şentop Diyor ki: 

 "Sayın Cumhurbaşkanımızın bu, birinci dönemidir. İkinci defa adaylığı normal prosedürlere göre olur, Meclis'in karar almasına bu anlamda bir gerek yok" açıklamasında bulundu. Prof Dr. Mustafa Şentop  devamla: Bu konuda hukuken hiçbir tartışma yoktur. Demiştir. 

Biz de diyoruz ki: Türkiye Cumhuriyetine Cumhurbaşkanı/ Padişah seçmek sanıldığı gibi sadece Türk milletinin işi değildir. Haçlılar da 1600 den bu yana işin içindedirler. Denk bütçe yapacak laik eğitime dönecek. Tam bağımsızlığı ve kayıtsız şartsız ulusal egemenliği savunacak bir kişinin Cumhurbaşkanı seçilmesi haçlı emellerini de bozar. Haçlılarımıza kıymayalım efendiler

 

Hukukçu Av. Güner Yiğitbaşı diyor ki: 

Hukukçu Av. Güner Yiğitbaşı bu konuyu hukuk adamı olarak açıklamış ve internet guruplarına da yayınlamıştır. Diyor ki: Anayasamızın 101. Maddesi hükümet sisteminden bağımsız yorumlanmalıdır. Anayasamızın bu maddesi yerinde iken bir kimse iki defadan fazla Cumhurbaşkanı seçilemez.  Bu madde YSK da bağlar. Eğer YSK Sayın Cumhurbaşkanımızın adaylığını kabul ederse yargılanmayı da göze almalıdır. Demektedir. 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Aytekin Ertuğrul

Aytekin Ertuğrul

DİĞER YAZILARI Bu seçimlerde Türk Milleti Neyi Arayacaktır Türk Milleti Seçimlere Gidiyor  12 Mart 1971 Müdahalesinden Günümüze Kuş Bakışı Bakalım Deprem felaketinin derinliği 14 Mayıs 1950 ye Kadar Uzanır  Deprem kaç bina yıktı. Kaç insan öldürdü  Depremin Ağır Sonuçları Açık Bütçelerin Tahribatlarıdır  Depremin Acı mesajları ve Deniz Baykal’ın Ölümü  Cumhurbaşkanımızın 3. Kez Adaylığı Konusu  Seçimlerden Önce Alarm Zilleri çalıyor  Gidişimiz Atatürk Yoluna Uygun Değildir  Yeni Yılda Yeni Bir Cumhurbaşkanı  Sarıkamış Faciası Acı Bir Tarih Kesitidir Asgari Ücretler Denk Bütçeye Dönülmeden Çözülemez  2023 Yılı Asgari Ücretleri, Maratonu   Ülkemiz Hukukçuların dahi Hukuk Aradığı Bir Ülke Olmuştur. T.C. Anayasa Mahkemesi’ne Yapılan Bireysel Başvurular  AKP İktidarı Seçimlere Girecekmiş  2023 Mali Yılı Bütçemiz ve Biz  Sayın Cumhurbaşkanımıza Açık Mektup - 2 Sayın Cumhurbaşkanımıza Açık Mektup Yanlış İşler Yaparak Doğru Sonuçlara Varılamaz  EKİM AYI CUMHURİYET AYDINLIĞINA ULAŞTIĞIMIZ BİR AYDIR  Elazığ’da CHP ye Provokasyon  12 Eylül Müdahalesine Bir de Böyle Bakalım Ahmet Hakanı döven o 4 kişi değildir. 1 Kasım Seçimlerine doğru acı ve tatlı başlıklar Türk Milletine 1 Kasım İçin Özel mektup Gittiğimiz yol,  Bilim Yüce Müslümanlık, Anayasal Hukuk ve Atatürk’ün Yolu Değildir  Ankara'daki Hükümetlerimiz Türkiye Cumhuriyeti  AKP Tüzüğüne Göre Yönetilemez  Açık Bütçelerle Cumhuriyetimiz devam edemez Hazine ve Maliye Bakanlığına Dilekçemiz  2022 Yılı Türkiye için Zor Bir Yıl Olacaktır Ulusal Egemenlik Var mıdır?   AKP Gidici midir  Yine Açık bütçeler Yine enflasyon Yeni yıla girerken karmaşa ve gaflet var Cumhuriyetimizin 98'inci yılında acı bir noktaya gelindi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın bir Yokuşundayız  Cumhuriyetimizin Gidişi İyi Değildir Kahramanlarımızın Rütbeleri de Söküldü İktidar Anayasayı İhlal Eden İktidar ve Muhalefet Harbiyeli Aldanmaz ve Milliyetçi aldanmaz ne demektir Yaşamımızdaki, Günceller ve düşüncelerimiz Ayasofya Kararı ve Davalarımız İki, değerli kitap İki askeri doktor yazar (E) Hak. Tuğamiral Nafiz Kartal’ın Ardından 2020 ye doğru Kısa Kısa Özetler Sayın Recep Tayyip Erdoğan İçin Zor Günlerden Çıkış Reçetesi AKP tarihe inanmıyor Kaynarcalı Belediye Başkanı Adaylarına Sorularımız Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminin ilk bütçesi kabul edildi Mahmut Makal'ın ardından Dolar yükseliyor TL eriyor neden Seçimden sonra kısa kısa - 2 Seçim mi? Arayış mı? -2 Seçim mi? Arayış mı? -1 14 Nisan Haftasında Kısa Kısa Sandıkların Korunması demokrasinin Olmazsa Olmazıdır TBMM'de bütçe maratonu başladı Faşist Diktatörlük Nedir? Adalet Arayan Türk Milleti 2016'nın en acı haftasındayız Yeni Hükümet Programı ve Cumhuriyetimizin İlk Yılları Terör Yine Terör Kurultay Notlarımız +Ana Muhalefet Nereye gidiyor? Münafıklar Atatürk'ü sevmez Seçimlerden önce ilk yazımız
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray2560
 • 2Fenerbahçe2454
 • 3Beşiktaş2549
 • 4Adana Demirspor2545
 • 5Trabzonspor2544
 • 6Başakşehir FK2441
 • 7Kayserispor2538
 • 8Konyaspor2534
 • 9Fatih Karagümrük2431
 • 10Antalyaspor2528
 • 11Alanyaspor2528
 • 12Sivasspor2527
 • 13Kasımpaşa2526
 • 14Gaziantep FK2525
 • 15MKE Ankaragücü2425
 • 16İstanbulspor2424
 • 17Giresunspor2423
 • 18Hatayspor2423
 • 19Ümraniyespor2522
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
avcılar rus bayan antalya rus bayan ataköy rus bayan ataşehir rus bayan avrupa yakası rus bayan bahçelievler rus bayan bahçeşehir rus bayan bakırköy rus bayan beşiktaş rus bayan beylikdüzü rus bayan bodrum rus bayan bursa rus bayan eskişehir rus bayan etiler rus bayan fatih rus bayan gaziantep rus bayan halkalı rus bayan izmir rus bayan izmit rus bayan kadıköy rus bayan kartal rus bayan kayseri rus bayan kocaeli rus bayan konya rus bayan kurtköy rus bayan kuşadası rus bayan maltepe rus bayan mecidiyeköy rus bayan mersin rus bayan pendik rus bayan samsun rus bayan şirinevler rus bayan şişli rus bayan taksim rus bayan ümraniye rus bayan denizli rus bayan diyarbakır rus bayan istanbul rus bayan nişantaşı rus bayan