DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Aytekin Ertuğrul
Aytekin Ertuğrul
Giriş Tarihi : 06-11-2022 11:54

Sayın Cumhurbaşkanımıza Açık Mektup - 2

SAYIN CUMHURBAŞKANINMIZA AÇIK MEKTUP-2 

                                                              Op. Dr. Aytekin Ertuğrul 

draertugrul@hotmail.com 

1-Bunda evvel size mektup-1 i yazarak saygılarımı sunmuş ve başarılar dilemiştim. Türkiye’mizin en büyük derdinin ve çıkmazının 14 Mayıs 1950 de başlayan açık bütçeler olduğunu belirterek açık bütçelere son vermek üzere çizmenizi giyin anlamında dilekler yazmıştım. Bu hafta enflasyonla ezilen memur ve emekliye enflasyon zammı yapmanın soruna çare değil sorunu daha da derinleştirdiğini arz edeceğim.  

2- Basında birçok yazar düşünür ve bilim adamı açık bütçe konularında yazılar yazmış Türk Milletini konu hakkında bilgilendirmişlerdir. Bu cümleden olarak Prof. Dr. Erdoğan Alkin Milliyet gazetesinin 22 ağustos 1994 tarihli nüshasında aynen şunları yazmıştır…”sürekli kronikleşmiş enflasyondan kurtulmadan sürekli büyüme mümkün olmadığından…kamu yatırımlarının durması devletin durması demektir, ama olmayan kaynakları yatırım yapma hevesi de istikrarı bozup eninde sonunda yine devleti durdurmuyor mu? Hem de en kötü biçimde. Bunun temel nedeni de devletin gelirinden çok daha fazlasını harcama hevesinin giderek artması, bedeli ise biriken borçlar giderek artan enflasyon 

Bir diğer değerli bilim adamı yazar ve eski Ulaştırma Bakanlarımızdan Prof. Dr. Mustafa Aysan ise 30 Mart 1996 tarihli Son Havadis Gazetesinde şunları yazmıştır.” Uzun yıllar süren enflasyonun toplumsal etkileri çok yüksektir. Biz toplum olarak bunun yüksek bedellerini 40 yıldır ödüyoruz. Yeni Hükümet bütçe harcamalarının 1/5 oranında kesilmesini sağlamalıdır. Bunun yolu tahmin edildiğinden daha kolaydır.”           Görülüyor ki bilim adamlarımız da uzun yıllar önce Türk Milletine ve Türk yöneticilerine açık bütçelerden vazgeçme çağrısı yapmışlardır. Özellikle örnekleri iktidarınız döneminin dışından seçtim ki bir siyasi amaç gütmediğimizi anlatmak istedim. Açık bütçeleri Ulu kurucularımız  ( Atatürk ve İnönü) ebediyen yasaklamışlardır. 

4- Açık bütçeler Anayasamızı ihlal eden uygulamalardır. Bu uygulamalar sadece basit bir Anayasa ihlali değil Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığını kaybetmesi ve Türk milletinin tam manasıyla iflası ile sonuçlanan Anayasamızın değiştirilmesi dahi önerilemeyen temellerini derinden sarsan uygulamalardır. 

5-  Ben şahsen 14 Aralık 2018 den itibaren açık bütçeler için Danıştay’da bir seri davalar açtım.4 senedir uğraşlarımın sonunda gelinen hiç bir ilerlenme olmadığı gibi tam tersine sanki açık bütçeler Anayasamıza ve hukukumuza aykırı değilmiş gibi kararlar verilerek adeta açık bütçelere vizeler verilmiştir. Oysa bu vahim uygulama 14 Mayıs 1950 tarihinden itibaren dâhili ve harici bedhahlarımızın dayanışmaları sonucu yönetim sistemimize açık bütçeler monte edilmiştir. Ve açık bütçeler günümüze kadar aralıksız süründürülmüştür. O tarihte 3 TL olan bir ABD doları bu gün 23 Ekim 2022 de) 18.597.000 TL dir. O tarihten bu yana yapılan ve uygulana açık bütçelerle bağımsızlığımızı kaybettik. Türk Milleti ve Türk hazinesi tam manasıyla iflas etti. 

6.  Bu ağır hukuk ihlalinin T.C. Anayasa Mahkemesinin denetlemesine şu ana kadar sunulmamış olması Türk milletinin biz fertleri için açıklaması olanaksız bir gafletimizdir. Bu durumun T.C. Anayasa Mahkemesi’ne sunulmayarak sürüncemede bırakılması Türk milletine telafisi imkânsız zararlar yüklemiştir/ yüklemeye devam etmektedir. 

Bir de olaya güncel pencereden bakalım. Bu sene memur ve emeklilere enflasyona ezildiler diye %60 oranın varan büyük zamlar yapılmıştır. Bu zamları yapanlar memur ve emekliyi enflasyona ezdirmeyeceğiz diye beyanatlar vererek Hükümetinizin köylü ve esnafı ezdiklerini itiraf ve kabul etmişlerdir. Peki, açık bütçe ve enflasyonla ezilen esnaf ve köylüye hiçbir yardım veya destek vermemek Anayasamıza göre nasıl bir durum ve sonuçtur. Onu da görelim. Devlet Anayasamızın 40. Maddesine göre insanlara verdiği zararları telafi etmek zorundadır. Bu madde ihlal edilmiştir. İkincisi devlet olanakları vatandaşlara eşit olarak ulaştırmayı emreden Anayasamızın 10. Maddesi de ihlal edilmiştir. Ne diyelim bu yanlışları size yaptıranlar ve sizi Türk milleti ile karşı karşıya getirenler acaba ne yapıyorlar Size destek mi oluyorlar yoksa köstek mi?  

7-Son 4 yılın bütçe açıkları şöyledir. 

2019  yılı bütçe açığı 81 Milyar   

2020 yılı bütçe açığı 139 milyar  

2021 yılı bütçe açığı 265 Milyar  

2022 yılı bütçe açığı 278  Milyar ve en önemlisi   

2022 yılı bütçesi ne ek olarak TBMM den 880 Milyar TL ek bütçe çıkarılarak Bütçe açığı 1058 Milyar TL ye yükseltilmiştir. 

Son 4 Yılın Bütçe Açıkları TOPLAM: 1620. Milyar  TL dir. 

Bu yetmedi 2023 yılı Merkezi Bütçe kanunu 660 Milyar TL açık olarak hazırlanmış ve sizin imzanızla TBMM sunulmuştur. Yüksek şahsiyetinize bu açıkların sonuçlar ne olacak ve nasıl kurtulacağız  açıklanmadan size imzalattırıldığı düşünüyorum. 

Açık bütçeler Ulu Kurucularımız tarafından kesin bir dille yasaklanmıştır Çünkü açık bütçe yapmak ve uygulamak Cumhuriyetimizin bağımsızlığını yok eder. Türk milletini tam manasıyla iflasa sürükler. 

 8- Sayın Cumhurbaşkanımız: Size Cumhuriyeti’mizin bağımsızlığını yok edecek ve Türk milletini tam manasıyla iflasa sürükleyecek bütçe kanunlarını yapanlar, imzalatanlar ve uygulatanlar Türk milletine zarar mı vermişlerdir. Yoksa Türk milletine hizmet mi etmişledir. Türk Milletine zarar verenlerin adı ve yeri başkadır. Türk Milleti’ne hizmet edenlerin yerleri ve adı başkadır. 

9-Her kitap fuarına götürdüğümüz bir panomuz vardır. Panoda şunlar yazılıdır. 

 “Şurası unutulmamalıdır ki Türk aleminin en büyük düşmanı açık bütçe ve 

Enflasyondur her görüldüğü yerde ezilmeli” 

Sayın Cumhurbaşkanım, Cumhuriyetinizim varlığını ve bağımsızlığını. Vatanın ve Türk milletinin bölünmez bütünlüğünü milletin kayıtsız şartsız egemenliğini korumayı birinci görev olarak Anayasamız size vermiştir Türk halkının ebedi başkomutanı Atatürk de size bu direktifi vermiştir. 

 •  Bugünkü savaşmalarımızın gayesi tam bağımsızlıktır. Bağımsızlığın bütünü ise ancak mali bağımsızlıkla mümkündür. Mali bağımsızlığın korunması için ilk şart bütçenin ekonomik bünye ile orantılı ve DENK olmasıdır. 
 • Milli paranın kudretini beynelmilel buhrana karşı masun bulundurmak başlıca gayemizdir 
 • Açık bir bütçenin sayısız sakıncalarını iyi bilen TBMM nin DENK bütçe yönünde kesin karar sahibi bulunması devletin mali ve hatta genel politikası için büyük güvencedir. Atatürk. 

Bu bir Atatürk direktifi olduğu kadar aynı zamanda biz Müslümanlara verilen Cumhuriyetimizi nasıl yöneteceğimize dair bir vasiyettir. 

Size bu yüksek ve tarihi görevlerinizde başarılar diliyorum. En derin saygılarımla. 

NELER SÖYLENDİ?
@
Aytekin Ertuğrul

Aytekin Ertuğrul

DİĞER YAZILARI Cumhurbaşkanımızın 3. Defa Adaylığı Konusu  Cumhurbaşkanımızın 3. Kez Adaylığı Konusu  Seçimlerden Önce Alarm Zilleri çalıyor  Gidişimiz Atatürk Yoluna Uygun Değildir  Yeni Yılda Yeni Bir Cumhurbaşkanı  Sarıkamış Faciası Acı Bir Tarih Kesitidir Asgari Ücretler Denk Bütçeye Dönülmeden Çözülemez  2023 Yılı Asgari Ücretleri, Maratonu   Ülkemiz Hukukçuların dahi Hukuk Aradığı Bir Ülke Olmuştur. T.C. Anayasa Mahkemesi’ne Yapılan Bireysel Başvurular  AKP İktidarı Seçimlere Girecekmiş  2023 Mali Yılı Bütçemiz ve Biz  Sayın Cumhurbaşkanımıza Açık Mektup Yanlış İşler Yaparak Doğru Sonuçlara Varılamaz  EKİM AYI CUMHURİYET AYDINLIĞINA ULAŞTIĞIMIZ BİR AYDIR  Elazığ’da CHP ye Provokasyon  12 Eylül Müdahalesine Bir de Böyle Bakalım Ahmet Hakanı döven o 4 kişi değildir. 1 Kasım Seçimlerine doğru acı ve tatlı başlıklar Türk Milletine 1 Kasım İçin Özel mektup Gittiğimiz yol,  Bilim Yüce Müslümanlık, Anayasal Hukuk ve Atatürk’ün Yolu Değildir  Ankara'daki Hükümetlerimiz Türkiye Cumhuriyeti  AKP Tüzüğüne Göre Yönetilemez  Açık Bütçelerle Cumhuriyetimiz devam edemez Hazine ve Maliye Bakanlığına Dilekçemiz  2022 Yılı Türkiye için Zor Bir Yıl Olacaktır Ulusal Egemenlik Var mıdır?   AKP Gidici midir  Yine Açık bütçeler Yine enflasyon Yeni yıla girerken karmaşa ve gaflet var Cumhuriyetimizin 98'inci yılında acı bir noktaya gelindi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın bir Yokuşundayız  Cumhuriyetimizin Gidişi İyi Değildir Kahramanlarımızın Rütbeleri de Söküldü İktidar Anayasayı İhlal Eden İktidar ve Muhalefet Harbiyeli Aldanmaz ve Milliyetçi aldanmaz ne demektir Yaşamımızdaki, Günceller ve düşüncelerimiz Ayasofya Kararı ve Davalarımız İki, değerli kitap İki askeri doktor yazar (E) Hak. Tuğamiral Nafiz Kartal’ın Ardından 2020 ye doğru Kısa Kısa Özetler Sayın Recep Tayyip Erdoğan İçin Zor Günlerden Çıkış Reçetesi AKP tarihe inanmıyor Kaynarcalı Belediye Başkanı Adaylarına Sorularımız Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminin ilk bütçesi kabul edildi Mahmut Makal'ın ardından Dolar yükseliyor TL eriyor neden Seçimden sonra kısa kısa - 2 Seçim mi? Arayış mı? -2 Seçim mi? Arayış mı? -1 14 Nisan Haftasında Kısa Kısa Sandıkların Korunması demokrasinin Olmazsa Olmazıdır TBMM'de bütçe maratonu başladı Faşist Diktatörlük Nedir? Adalet Arayan Türk Milleti 2016'nın en acı haftasındayız Yeni Hükümet Programı ve Cumhuriyetimizin İlk Yılları Terör Yine Terör Kurultay Notlarımız +Ana Muhalefet Nereye gidiyor? Münafıklar Atatürk'ü sevmez Seçimlerden önce ilk yazımız
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Galatasaray2254
 • 2Fenerbahçe2145
 • 3Başakşehir FK2140
 • 4Beşiktaş2139
 • 5Adana Demirspor2138
 • 6Trabzonspor2238
 • 7Kayserispor2132
 • 8Konyaspor2127
 • 9Fatih Karagümrük2126
 • 10Gaziantep FK2225
 • 11Alanyaspor2225
 • 12Sivasspor2224
 • 13Antalyaspor2124
 • 14Hatayspor2123
 • 15MKE Ankaragücü2122
 • 16Kasımpaşa2222
 • 17Giresunspor2121
 • 18İstanbulspor2221
 • 19Ümraniyespor2114
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA